MTelekom: 80 milliárd felett a nyereség

Vágólapra másolva!
A Magyar Telekom csoport 3,2 százalékkal növelte tavaly bevételét, és ezt az ütemet szeretné az elkövetkező két évben is fenntartani. A nettó eredmény jelentős mértékben, 34,6 milliárd forintról 80,1 milliárd forintra nőtt, miután 2004-ben jelentős egyszeri tételek terhelték a céget. A nettó eredmény mintegy 2 milliárd forinttal alacsonyabb lett az elemzői várakozásoknál.
Vágólapra másolva!

"A Magyar Telekom számára 2005 igen dinamikus év volt. A vezetékes és mobil szegmensben egyaránt tapasztalható erős verseny ellenére a cégcsoport megőrizte vezető pozícióját a kulcsfontosságú üzletágakban" - közölte a hétfőn közzétett gyorsjelentésben a cég csoport első embere Straub Elek. Az elnök-vezérigazgató azt hangsúlyozta, hogy a vezetékes vonalszám folytatódó csökkenése ellenére növelték a hatékonyságot, így 2005 végére az egy alkalmazottra jutó vonalszám 484 volt. A stratégiával összhangban kihasználták a megnyíló régióbeli növekedési lehetőségeket, megvásárolva a Telekom Montenegrót, és az Orbitelt Bulgáriát, valamint folyamatban van a magyarországi informatikai kihelyezés piacán tevékenykedő Dataplex felvásárlása.

E befektetéseknek köszönhetően 2006. és 2007. évben is a 3 százalék feletti, egyszámjegyű bevételnövekedés elérése a cél.

Az EBITDA (készpénztermelő képesség) tekintetében figyelembe kell venni, hogy legutóbbi kezdeményezések (informatikai befektetések, EDR projekt, belépés a román kiskereskedelmi piacra) várhatóan csak a következő évtől hoznak kézzelfogható eredményeket, így a várakozások szerint csak 2007-től lesz érzékelhető a vezetékes és mobil üzletág egyesülésének a csoport nyereségességére gyakorolt pozitív hatása. Ebből adódóan 2006-ra a 2005-ben elért EBITDA szint fenntartását tűzték ki célul, 2007-ben viszont a további növelés a cél.

A Magyar Telekom csoport szintű bevételei 3,2 százalékkal 620,7 milliárd forintra nőttek 2005-ben. Ez annak tudható be, hogy a mobil bevételekből, és az adatátviteli szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ellensúlyozta a kimenő belföldi és nemzetközi forgalmi bevételek csökkenését. Tavaly a második negyedévtől a TCG konszolidálása is pozitív hatással volt, mivel 19,9 milliárd forinttal növelte a bevételeket. A TCG konszolidálása nélkül a csoport bevétele közel változatlan, 600,8 milliárd forint volt.

Fotó: MTI
A készpénztermelő képességet mutató EBITDA ráta 40 százalék felett volt 2005-ben

Az EBITDA 12,1 százalékkal 249,9 milliárd forintra emelkedett tavaly, az EBITDA ráta így bevétel arányosan 40,3 százalék volt. A TCG hatása nélkül az EBITDA ráta 40,7 százalékot tett ki.

A személyi jellegű ráfordítások 15,3 százalékkal csökkentek 2004-hez képest, mivel a bázisidőszak 20,2 milliárd forint létszámcsökkentéssel kapcsolatos költséget és végkielégítésekre képzett céltartalékot is tartalmazott. A tárgyi eszközök és immateriális javak bruttó beszerzésére fordított összege 99,4 milliárd forint volt 2005-ben, amiből a vezetékes szegmensre 53,1 milliárd forint, a mobil szegmensre 46,3 milliárd forint jutott.

A csoportszintű üzleti eredmény 58,5 százalékkal 135,2 milliárd forintra nőtt, elsősorban az értékcsökkenés mérséklődésének, valamint az értékesített távközlési berendezések beszerzési költségének, és a személyi jellegű ráfordítások mérséklődésének a következtében.

A nettó eredmény jelentős mértékben, 34,6 milliárd forintról 80,1 milliárd forintra emelkedett 2005-ben. A nettó adósságállomány kismértékben, 13,4 milliárd forinttal nőtt 2004 december végéhez képest, az osztalékfizetés és a TCG tranzakció következtében. Az eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak a nettó adósság plusz a saját tőke és a kisebbségi részesedésekre vetített aránya) 33,1 százalék volt 2005 végén.