Csányi idén is gyors profitnövekedést vár

Vágólapra másolva!
Az OTP Bankcsoport akár újabb felvásárlások nélkül is képes profitjának kétszámjegyű növelésére - állította Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a bank keddi sajtótájékoztatóján. A bank vezetői ennek megfelelően, idén az adózott nyereség 16-17 százalékos növelését tervezik.
Vágólapra másolva!

A külföldi leányvállalatok felvásárlása tavaly a vártnál lassabb ütemben folytatódott az elnök-vezérigazgató szerint. Ugyanakkor a már megszerzett bankok átalakítását sikeresnek értékelte. Jelentős eredménynek nevezte a horvát Nova Banka és a szerb Niska Banka megszerzését, az ukrán UkrSotsbankért azonban a részvényesi érték védelme miatt nem kínált többet a könyv szerinti érték ötszörösénél.

Csányi Sándor elmondta, hogy az OTP Bank egyik fő célkitűzése továbbra is a román takarékpénztár, a CEC román megszerzése, ezért korábban nem fogtak hozzá az OTP Bank Romania fiókhálózatának bővítéséhez. Az előző év utolsó negyedévben 13-mal növelték a fiókok számát, így hálózata 2005 végén már 27 egységből állt. Számukat az év végéig 39-re növelik és ha szükséges, további bankvásárlás nélkül is 200 fiókosra bővítik a hálózatát.

Az elnök-vezérigazgató a tavalyi év kihívásai között említette a bankok éleződő versenyét - különösen a lakossági bankpiacon -, a devizahitelezés térhódítását, ami a forintpiacon az OTP Bank számára erős versenyhátrányt jelentett, továbbá a banki különadót, ami összességében 11,5 milliárd forinttal csökkentette az eredményt.

Csányi Sándor hangsúlyozta, hogy a bank nyereségének tavalyi 20 százalék feletti növekedése, a magas kamatrés mellett, a folyamatos költségcsökkentő intézkedéseknek és az új, a banki ügyintézők jövedelmét jelentős mértékben az eladásoktól függővé tevő, értékesítési rendszernek is köszönhető.

Idén 16-17 százalékkal nő az OTP Bankcsoport adózott nyeresége a nemzetközi számviteli szabványok szerint, így eléri majd a 184,7 milliárd forintot - jelentette be Spéder Zoltán alelnök, vezérigazgató-helyettes. A tervezett nettó profit így csaknem 8 milliárd forinttal több az idei évre vonatkozó elemzői várakozásoknál, amelyek középértéke 177 milliárd forint körül van.

A csoport mérlegfőösszege, a bank tervei szerint az idén 15,3 százalékkal, 6 014,4 milliárd forintra nő. A hitelek állománya 23,8, a betéteké 12 százalékkal emelkedik. A bankcsoport konszolidált saját tőkéje 24,5 százalékkal, 681 milliárd forintra bővül az idei év végére.

A bankcsoport vezetői nem látnak esélyt a nyereségességi mutatók fenntartására. A csoport tőkearányos megtérülése tavaly, a második negyedévben 35,5 százalékon tetőzött, míg éves szinten 35,3 százalékról 32,3 százalékra mérséklődött, idén pedig 30,1 százalék elérését tervezik. Az eszközarányos megtérülés szintén tavaly, a második negyedévben érte el 3,45 százalékos csúcsát, míg éves szinten 3,45 százalékról 3,38 százalékra mérséklődött, idén pedig 3,.29 százalék elérését irányozták elő.

A bankcsoport üzleti tevének várható makrogazdasági feltételeiről Spéder Zoltán elmondta: idén a gazdaság 4,5 százalékos növekedésével és két számjegyű exportbővüléssel számolnak. Az államháztartás és a folyó fizetési mérleg azonban továbbra is beárnyékolja majd szerintük a magyar gazdaság működését, és komoly hatást gyakorol a kamatszintre és a forint árfolyamának alakulására.

Az OTP Bank az államháztartás idei hiányát 1889 milliárd forintra, a bruttó hazai termék (GDP) 7,9 százalékára, a folyó fizetési mérleg hiányát 8,66 milliárd euróra, a GDP 9,2 százalékára várják. A bank szakemberei szerint a fogyasztói árak idén 1,8, decemberben pedig 1,7 százalékkal lesz magasabb, mint egy évvel korábban.

A pénzintézetnél idén nem számítanak a jegybanki alapkamat további jelentős csökkentésére.Szakembereik szerint az év végén 5,75 százalék lehet az alapkamat. Ám, ha a választásokat követően nem kezdődik meg a költségvetés hiányának csökkentése, akkor enyhe, felfelé mutató kamatnövekedés is lehetséges.

Előrejelzéseik szerint a forint árfolyama stabil marad, nem hiszik, hogy a nemzeti valuta jelentősen gyengülne, összeomlásra pedig semmiképpen sem számítanak. Az euró árfolyamát éves átlagban 251,91 forintra, év végére 249,40 forintra várják.