Sokat veszített értékéből a forint

Vágólapra másolva!
Jelentősen gyengült a bankközi devizapiacon a forint, miután a Moody's szerdán délután az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását. A bejelentést követően az euró a délutáni 252,45/55 forintról 254,31 forintig erősödött.
Vágólapra másolva!

Jelentősen gyengült a bankközi devizapiacon a forint, miután a Moody's szerdán délután az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását. A bejelentést követően az euró a délutáni 252,45/55 forintról 254,31 forintig erősödött.

A feltörekvő piacokon már kedden késő délután elkezdődött egy eladási folyamat, előbb az izlandi valuta gyengült 4-5 százalékkal az euróhoz képest, majd a brazil és az új-zélandi piacok zuhanása következett. Az összetett okok között említették a magyar idő szerint kedden este közzétett rövidített jegyzőkönyvet az amerikai jegybank szerepét betöltő FED január 31-iki kamatdöntő üléséről, valamint azt, hogy a Fitch nemzetközi hitelminősítő intézet Izland besorolási kilátásait stabilról negatívra rontotta.

Szerdán folytatódott a tőkék kivonása a kisebb kockázatú valutákba, amely a visegrádi országokat is érintette. A nap első felében jelentősen gyengült a forint, a zloty és a szlovák, valamint a cseh korona is. Az euróval 252,45 és 253,75 forint között kereskedtek, ami december közepe óta nem tapasztalt magas euró árfolyamot biztosított.

A dollár megközelítette a 213,50 forintos szintet a nap folyamán, délután 212,45/55 forinton jegyezték, több mint egy forinttal erősebben a 211,35/45 forintos keddi árfolyamnál. A délután közzétett januári amerikai inflációs mutató ugyancsak azt a piaci feltételezést erősíti, amely szerint az energiaárak túlzott növekedése szükségessé teszi az amerikai kamat emelését.

A késő délután érkezett a hír, miszerint a Moody's az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását. A hír hatására jelentősen gyengült a bankközi devizapiacon a forint. A bejelentést követően az euró a délutáni 252,45/55 forintról 254,31 forintig erősödött.

A kereskedők nem számítanak tartós és jelentős forintgyengülésre, "hirtelen fellángolásnak" nevezték a forint zuhanását. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője szerint viszont a következő napokban jobban gyengülhet a forint. Az elemző korábbi bejelentéseknél erőteljesebb hatásra számít, mert a Moody's döntése egy "ingatagabb tőkepiaci környezetben" született. Így az nagyobb hatással lehet a piacokra, mint a korábbi döntések.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlege (DrKW) a Moody's-bejelentés után, szerda este kiadott gyorselemzésében azt írta: övid távon a magyar befektetési konstrukciók árfolyamára a jelenleg kedvező térségi hangulat miatt nem lesz nagy hatással a lépés, újabb költségvetési és minősítési "rossz hírek" esetén gyengülés várható. A londoni Dresdner-elemzők az év végére 270 forintos euróárfolyamot jósolnak.

A forintpiacon az overnight 6,20 százalékon, a tomnext 6,00/10 százalékon maradt. A bankok szerdán a lejáró 822 milliárd forintnál kevesebbet, 597,9 milliárd forintnyit kötöttek le, ezzel betétállományuk 224 milliárd forinttal 1.294 milliárd forintra csökkent a Magyar Nemzeti Bankban. A hosszabb lejáratokon a forint gyengülésével párhuzamosan 8-10 bázisponttal emelkedtek a kamatok is.

Az állampapírok másodpiacán a több napja tartó pangás után szerdán megugrott a forgalom, a referenciahozamok pedig minden lejáraton jelentősen emelkedtek. A forint gyengülése mellett a hosszú lejáratú német és amerikai államkötvények hozamemelkedése is hatott a magyar államkötvénypiacra. Az éven belüli lejáratokon 5-16 bázisponttal 6,13-6,60 százalékra, a hosszabb lejáratokon pedig 9-11 bázisponttal 6,79-6,65 százalékra emelkedett a másodpiaci benchmark.