Forinterősödésre és reformokra számít a GKI

Vágólapra másolva!
Magyarország adósi megítélésének romlása ellenére, a forint erősödésére számít az Erste Bank együttműködésével készült, legfrissebb előrejelzésében a GKI Gazdaságkutató Rt.  A prognózis költségvtési reformokat és a jegybanki alapkamat további csökknését is valószínűsíti az idei évben.
Vágólapra másolva!

A GKI Gazdaságkutató Rt.legfrissebb előrejelzése szerint idén, átlagosan 248 forintot kell fizetni egy euróért. Ennek megvalósulásához a forint jelentős és tartós erősödése szükséges a jelenlegi 253-254 forint körüli árfolyamszinthez képest.

Elemzők eltérő előrejelzéseket adnak a forint árfolyamának várható alakulásáról, miután a Moody's Investors Service szerdán, a romló költségvetési helyzetre hivatkozva, a korábbi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta Magyarország A1 osztályzatú közép-, és hosszútávú forint- és devizaadósságát.

A devizakereskedők "hirtelen fellángolásnak" nevezték a forint árfolyamának szerda esti, hirtelen zuhanását és hosszabb távon. nem számítanak tartós és jelentős gyengülésre.

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője viszont úgy véli, a következő napokban tovább gyengülhet a forint. Az elemző korábbi bejelentéseknél erőteljesebb hatásra számít, mert a Moody's döntése egy "ingatagabb tőkepiaci környezetben" született. Így az nagyobb hatással lehet a piacokra, mint a korábbi döntések.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének elemzői, a cég szerda este kiadott gyorselemzésben, rövid távon ugyan nem számítanak érdemi, jelentős forintgyengülésre, az év végére viszont az euró 270 forintos árfolyamát jósolják.

Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési ház térségi stratégája viszont úgy véli, minél több ilyen hitelminősítői lépés történik, annál kisebb a hatás. A Fitch decemberi leminősítésére még nagyot mozdult a piac, szerinte a Moody's-bejelentésnek sokkal korlátozottabb piaci hatása lesz.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank makroelemzője szerint a forintgyengülés tartósságát elsősorban a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság változása határozza meg. Szerinte, ha az csökken, akkor a hatás tartós lesz, ellenkező esetben viszont nem.