Jó befektetés az önkéntes nyugdíjpénztár

Vágólapra másolva!
Magas hozamot értek el tavaly és az utóbbi öt évben az önkéntes nyugdíjpénztárak. A magánnyugdíjpénztárakhoz hasonlóan ebben a körben is a kis taglétszámú pénztárak gazdagították jobban tagságukat.
Vágólapra másolva!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete csütörtökön nyilvánosságra hozta az önkéntes nyugdíjpénztárak tavalyi bruttó és nettó, valamint a 2001-2005. évekre vonatkozó átlagos éves hozamait. A pénzügyi hatóság összesen 74 önkéntes nyugdíjpénztár adatait közölte.

Míg a fogyasztói árak tavaly 3,6 százalékkal, az utóbbi öt évben pedig a felügyelet számításai szerint átlagosan 5,22 százalékkal emelkedtek, addig a pénztárak többsége tavaly 10 százalék, az utóbbi öt év átlagában pedig 8 százalék feletti hozamot ért el. Ráadásul az eredményesebb pénztárak tavaly 20, az utóbbi öt év átlagában pedig 12 százalékot megközelítő hozamot produkáltak.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak közül tavaly a legmagasabb hozamot az Artisjus Kiegészítő Nyugdíjpénztár termelte. A pénztár bruttó hozama 19,24 százalék, nettó hozama 18,79 százalék volt. A második legjobb hozamot a Nyugdíjbiztosítási Dolgozók Nyugdíjpénztára érte el. A pénztárnak 16,03 százalék bruttó és 15,49 százalék nettó hozama alakult ki.

A harmadik legnagyobb nettó hozamot tavaly a Tempo Nyugdíjpénztár termelte az előző esztendőben. A biztosító nettó hozama 15,07 százalék volt, bruttó hozamot azonban nem hoztak nyilvánosságra. A negyedik legjobb nettó hozama a Lilly Nyugdíjpénztárnak. volt. A pénztár 14,49 százalékos nettó hozama a felügyelet adata szerint magasabb volt a pénztár bruttó hozamánál, ami 13,53 százalékot tett ki.

Az ötödik legjobb nettó hozamot a Település-Szolgáltatók Önkéntes Nyugdíjpénztára érte el. A pénztár bruttó hozama 14,82, nettó hozam pedig 14,45 százalék lett. A hatodik legnagyobb nettó hozamot, egyben a nagy taglétszámú önkéntes nyugdíjpénztárak közül a legjobb eredményt az OTP Bank Önkéntes Nyugdíjpénztára produkálta. A pénztár 15,20 százalék bruttó és 14,26 százalék nettó hozamot ért el.

Tavaly a legalacsonyabb hozamot a Cseppkő Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Nyugdíjpénztár produkálta. A pénztár bruttó hozama 6,59 százalék, nettó hozama 6,49 százalék volt. Hasonlóan alacsony hozamot ért el a Voláncsalád Nyugdíjpénztár is melynek brittó hozama 7,13 nettó hozama pedig 6,87 százalékot tett ki. De ezek a hozamok is 3-4 százalékkal magasabbak a tavalyi 3,65 százalékos inflációnál.

Öt év nettó hozamainak mértani átlagát tekintve szintén az Artisjus Kiegészítő Nyugdíjpénztár érte el a legjobb eredményt 11,88 százalékos hozammal. A második legmagasabb hozamot a Bábolna Önkéntes Kölcsönös Nyugdíjbiztosítási Pénztár termelte a kezelt vagyon átlagosan évi nettó 11,58 százalékos gyarapításával.

Tizenegy százalék feletti hozamot produkált még rajtuk kívül további öt önkéntes nyugdíjpénztár. A Dunastyr 11,52, a Ráció 11,41, a Lilly 11,21, az Elmű 11,087, a Tempo 11,06 százalékos hozamot ért el.

Az utóbbi öt évben legalacsonyabb, 6,12 százalékos hozamot az Uniqua és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár önkéntes pénztári ág produkálta. Szintén mérsékelt, 6,55 százalékos hozamot ért el a Winterthur Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár önkéntes pénztári ága. Ezek a hozamok csak mindössze 1-2 százalékkal magasabbak az öt év átlagos inflációjaként a felügyelet által megadott 5,22 százaléknál.

Giczi József