Az elöregedés piacokat nyit a biztosítók előtt

Vágólapra másolva!
Az európai társadalmak elöregedésével új piacok nyílnak a biztosító társaságok előtt, mivel a társadalombiztosítási rendszerek nem lesznek képesek a növekvő inaktív népesség ellátására, és így egyre nagyobb szerephez jut az öngondoskodás.
Vágólapra másolva!

Magyarország lakossága az előrejelzések szerint 2050-re 8 millióra zsugorodik, ugyanakkor a férfiak átlagéletkora 75 évre, a nőké 81 évre nő. A több európai országban még létező felosztó-kirovó társadalombiztosítási rendszerek csökkenő születésszám mellett képtelenek lesznek előteremteni az idős korúak járadékát - mondta Bosnyák Attila, az AVIVA Életbiztosító Zrt. vezérigazgató-helyettese az Institute for International Research (IIR) Biztosítás - 2006 konferenciáján.

A csökkenő születésszám és a növekvő átlagéletkor Európa majdnem minden országára jellemző: ahhoz, hogy egy ország népessége ne csökkenjen, egy lakosra átlagosan 2,1 gyermek vállalásának kell jutnia. Ezzel szemben Németországban 1,4, Nagy-Britanniában 1,6, Magyarországon átlagosan 1,2 gyermeket vállalnak. A társadalom elöregedését mutatja, hogy míg 1975-ben egy "átlagos olasz" 33 éves volt, addig 2024-ben életkora meghaladja majd az 50 évet.

A társadalom elöregedésének következménye a GDP növekedésének lassulása: a ma Magyarországra jellemző 6,6 millió aktív lakos 2050-re már csak 4,4 millió lesz, miközben az átlagos életkor növekedésével az eltartandó idős korúak száma növekszik. Az Európai Unióban a számítások szerint lesznek olyan országok, ahol egy eltartóra - egy aktív lakosra - 1,5 eltartott jut.

A fenyegető helyzet kezelésére a megtakarítások támogatása, a járulékterhek és a nyugdíjkorhatár növelése, valamint a bevándorlások - elsősorban afrikai és arab országokból - támogatása lehet, ezek azonban számos társadalmi problémát vetnek fel.

Az AVIVA Életbiztosító vezérigazgató-helyettese szerint a magyarországi biztosítók előtt jelentős piacok nyílnak, ha a közgondolkodásba beleépül az öngondoskodás szükségessége, ennek azonban jelenleg még kevés jelét tapasztalni.