Megbüntetheti Magyarországot a tőkepiac

Vágólapra másolva!
A befektetők meg fogják büntetni a nagy fizetési mérleghiányt kialakító és magas adósságállományt görgető országokat - áll a Goldman Sachs pénteken közzétett elemzésében. Szerintük még az őszi önkormányzati választások után sem várhatók költségvetési szigorítások, és csak egy meredek forintgyengülés mozdítaná meg a lakosságot és a "politikai osztályt".
Vágólapra másolva!

Hosszú idő után a feltörekvő piaci portfólió-befektetők figyelme a magas hozamú piacokon elérhető hozamelőnyökről e piacok alapmutatói felé kezd fordulni, és ez a közép-európai térségben elsősorban a forintra jelent kockázatot, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteki elemzésében.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési és elemző részlege által kéthetente kiadott európai feltörekvő piaci áttekintés 20 oldalas új kiadása szerint az elmúlt néhány évben egyebek mellett a növekvő befektetői kockázattűrés és a fejlett piacok alacsony kötvényhozamai miatti bőséges globális likviditás, valamint a feltörekvő térség makromutatóinak széles körű javulása táplálta a feltörekvő piaci befektetési fellendülést.

A bőséges likviditás és az alacsony kockázatkerülési hajlam miatt ebből a fellendülésből még a súlyos szerkezeti gyengeségekkel küszködő, feltörekvő térségi országok is hasznot húztak, és mivel még a legnagyobb külső egyensúlytalanságok is fenntarthatónak tűntek rövid-, vagy középtávon, a befektetők tömegesen szálltak be a hozamelőnyt kínáló helyi valutákba, áll az elemzésben.

A Goldman Sachs stratégái szerint azonban az amerikai és az euróövezeti pénzügypolitikai szigorítás és a japán zérókamat-politika vége azzal fog járni, hogy a likviditás vezérelte hozamelőny-játék vonzereje a következő hónapokban csökken, és a befektetők figyelme ismét a feltörekvő térségi alapmutatók felé fordul.

Ez egyben azt is jelenti, hogy az eddigi erős térségi korreláció helyett, az egyes országok közötti nagyobb különbségtétel lesz a jellemző, és a befektetők "büntetni" fogják a nagy folyómérleg-hiányt és/vagy magas külső finanszírozású adósságállományt görgető országokat, áll a londoni cég elemzésében.

A Goldman Sachs szerint "az elsődleges aggály forrása" e tekintetben Magyarország, ahol a lakosság és a politika a jelek szerint "azt a szerencsétlen tanulságot vonta le", hogy a piac korlátlanul hajlandó a nagy deficitek finanszírozására.

A magyar háztartásokat nem aggasztják a nagy makrogazdasági egyensúlytalanságok, a megszorító intézkedéseknek pedig nincs erős politikai támogatottságuk. Ezért a londoni befektetési cég elemzői szerint a parlamenti, sőt valószínűleg még az őszi önkormányzati választások után sem várhatók költségvetési konszolidációs lépések, és jó eséllyel csak egy meredek forintgyengülés mozdítaná meg a lakosságot és a "politikai osztályt".

Forrás: [origo]
Az MNB jelenleg nem aggódik az inflációs célok miatt, később viszont nagyot emelhet az alapkamaton

A Goldman Sachs elemzése szerint az MNB "figyelemre méltó mértékben nem aggódik" az eddigi forintgyengülés inflációs átszűrődő hatása miatt, és a ha gyengülés fokozatos lesz, arra a ház szerint a jegybank nem fog kamatemeléssel reagálni.

Az elemzés szerint a magyar háztartások devizaalapú hitelfelvételeinek adósságszolgálati terhe a forint gyengülésével növekszik, ami visszafogja a fogyasztást, ezzel enyhíti a forintgyengülés okozta inflációs kihatást.

Az MNB-t azonban egy esetleges hirtelen devizapiaci pánik lehetősége már aggasztaná, és gyors forintgyengülés esetén 1,00 százalékpontos vagy annál is nagyobb kamatemeléssel reagálhat, még akár azelőtt is, hogy a forint elérné a 275-öt az euróval szemben, áll az elemzésben.

A Goldman Sachs londoni elemzői mégis azzal számolnak, hogy az euró forintárfolyama 270-280 között fog beállni, és rövid távon 280 feletti kiugrásokat sem tartanak kizártnak.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) pénteken kiadott, 60 oldalas globális feltörekvő piaci befektetés-stratégiai elemzése szerint ugyanakkor, ha Magyarország bárhol máshol lenne a világon, nagy ikerdeficitje már rég fenntarthatatlannak bizonyult volna.

A földrajzi helyzet azonban tényszerű adottság, és abból a kötelezettségből adódóan, hogy Magyarországnak valamikor a jövőben csatlakoznia kell az euróövezethez, folyómérleg-hiányának nincs nagyobb jelentősége, mint például az amerikai Rhode Island szövetségi államénak, áll a DrKW elemzésében, amely szerint Magyarország "ezért tudja megúszni" a nagyobb egyensúlytalanságokat.