Pénzügyi fegyelmet hiányol Járai

Vágólapra másolva!
Véget kell vetni annak a felelőtlen állami pénzügyi politikának, amely az ország vészes eladósodását eredményezte, és Magyarországot az Európai Unió pénzügyileg legfegyelmezetlenebb tagjává tette - jelentette ki Járai Zsigmond, a jegybank elnöke szerdán.
Vágólapra másolva!

Bármilyen kormány kerül is hatalomra ,mindenképpen gazdasági fordulatra van szükség - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank elnöke. "A halogatás még nagyobb kárt okoz" - tette hozzá. Jobb, ha gazdaságpolitikai fordulattal "magunk térünk át új gazdaságra, mint ha a gazdaság szereplői kényszerítik ki azt".

Az államháztartás és az államadósság jelentős hiányával kapcsolatban megjegyezte, hogy eddig különösen kedvező nemzetközi környezetben adósodott el Magyarország, de ez most megváltozni látszik, ezért is gyökeres változtatásra van szükség.

A főbb teendők között említette a pénzpiacok és a pénzügyi befektetők bizalmának visszaszerzését, a valós helyzet felmérését és politikai helyett szakmai költségvetés megalkotását.

Olyan gazdaságra van szükség szerinte, amely munkára ösztönzi a magyar lakosságot. A foglalkoztatottak arányának növelése érdekében pedig támogatni kell a kis- és középvállalkozásokat, csökkenteni a bürokráciát, a korrupciót, átláthatóvá tenni a pénzügyeket és figyelembe kell venni az unió ajánlásait.

Szorgalmazta emellett az adórendszer egyszerűsítését és az adóbehajtás hatékonyabbá tételét. Szerinte az alacsonyabb adókulcsok nagyobb adóbevételt eredményeznek. A bevételek növekedése pedig elvezethet az euróhoz.

Véleménye szerint a tőzsde szárnyalása is csak átmeneti állapot, mivel az állami túlköltekezés, az állami eladósodás is szerepet játszik a mostani folyamatokban.

Nem biztos abban, hogy ha a monetáris tanácsnak cselekednie kellene, gyorsan tudna reagálni a pénzügyi folyamatok megítélésében. A tanács legutóbbi bővítése is vitt bizonytalanságot a testület munkájába. A tanács legutóbbi, 13 tagúra bővítése szerinte politikai nyomásra, a Gyurcsány-kormány kielégítésére történt.

Elismerte, hogy van feszültség a testületben, de ez - mint mondta - addig nem lényeges, amíg nincs teendő, például "ha a forint olyan szintet ér el, ami már veszélyezteti a pénzügyi stabilitást".

Járai nem érzi, hogy megnyilatkozásai miatt koncentrált támadások érnék. "A helyzet feltárása nem politizálás, a politikai szféra érdeke is, hogy a piacok reálisan lássák a helyzetet."