A gázellátással zsarolja az EU-t a Gazprom

Vágólapra másolva!
Ha az Európai Unió tagállamai továbbra is blokkolják a Gazprom nemzetközi piacszerzési ambícióit, akkor más piacokra is át tudja irányítani az ellátmányt - figyelmeztet az állami irányítás alatt álló gázmonopólium.
Vágólapra másolva!

"Fontos megjegyezni, hogy azon kísérletek, melyek a Gazprom európai piacon mutatott aktivitását igyekeznek korlátozni, és a gázellátást illető politikai kérdések, amelyek a valóságban maradéktalanul gazdasági természetűek, nem fognak jó eredményhez vezetni." Ez olvasható abban a nyilatkozatban, amely Alexei Miller, a Gazprom vezérigazgatója és EU-s nagykövetek találkozója után látott napvilágot - számol be a Financial Times (FT).

A figyelmeztetés a héten az FT-ben korábban megjelent nyilatkozatot követte, mely szerint Nagy-Britannia kormánya megfontolja a vállalati egyesülési törvény megváltoztatását, hogy megakadályozza Britannia legnagyobb gázellátójának, a Centricának egy Gazprom általi lehetséges felvásárlását. Miller a héten Moszkvában tárgyalt az EU 25-ök nagyköveteivel a Gazprom kapcsolatairól Európával, és azt hangsúlyozta, a világ legnagyobb gázszolgáltatója megértette felelősségét, mint Európa negyedének gázellátója.

Az ezután megjelent Gazprom-közlemény azzal fenyeget, hogy a vállalat készleteiből többet szánhat más, gyorsan növekvő piacoknak, ha az európai terjeszkedési tervek - ahol ambíciói a kitermeléssek, finomítással és értékesítéssel kapcsolatos gázüzletbe való beszállásról is szólnak - meghiúsulnak.

"Nem kéne elfelejteni, hogy állandóan új piacok lehetőségeit keressük, mint Észak-Amerika és Kína. A közép-ázsiai gázkitermelők szintén nagy figyelmet szentelnek a kínai piacnak. És ez nem esetlegesen történik: az energia-forrásokért való versengés élesedik," fogalmaz a nyilatkozat.

A Gazprom azt mondja, miközben teljesíti futó szerződéseit az európai kliensekkel kapcsolatban, ezeknek az országoknak a jövőbeni jó viszony érdekében figyelembe kéne vennie az orosz vállalatok azon ambícióit, hogy lábukat határozottabban megvessék a gázkitermelő és -szállító piacon. Szergej Kuprijanov, a Gazprom egyik szóvivője azt nyilatkozta az FT-nek: "Csupán azt szeretnénk, ha az európai államok megértenék, vannak más lehetőségeink is a gáz eladására. Van egy gyorsan bővülő kínai piacunk, és az USA piaca a csepfolyósított földgázra. Ha az Európai Unió szeretne kapni a gázunkból, meg kell fontolnia érdeklődésünket."

A Gazprom nyilatkozata egyébként egyfajta riposztnak tűnik arra a nagy-britanniai bejelentésre, hogy esetleg megváltoztatnák az egyesülési törvényt. Alan Johnson, Nagy-Britannia kereskedelmi és ipari államtitkára korábban kormányzati eligazítást kapott a törvényes lehetőségekből, melyekkel az energia-biztonságot veszélyeztető átvételi kísérletek a szükségesnek tartott módon megakadályozhatók lennének.

A Gazprom fenyegetése egy Oroszország és Kína között körvonalazódó megállapodás lehetőségének felvetülése után jelent meg, amely a kínai piac Nyugat-Szibériából való gázellátását ígérné, amely egyébként az európai ellátásnak is fő készlete. Hozzátéve, hogy az elmúlt öt évben a Gazprom tartalékolási gyakorlata meglehetősen statikus volt, Kína gázzal való ellátása az európai országok számára elérhető gáz mennyiségének csökkenéséhez fog vezetni.

A Gazprom nem csinál titkot azon szándékából, hogy 2015-re Nagy-Britannia gázellátásának 20 százalékát ő akarja teljesíteni.

Más európai országok szintén aggodalmukat fejezték ki a Gazprom tervezett piacszerzései miatt. Az EU korábban jelezte, hogy elő fog készülni a Gazprom beengedésére a kitermelő és szállító piacokra, ha Oroszország liberalizálná a gázvezetékekhez való hozzáférést más országok és független kitermelők számára - ezt azonban a Gazprom megakadályozta.

Ez a nyilatkozat alapot ad aggodalmainknak az európai energia-ellátás növekvő külföldi függőségével kapcsolatban, és igazolja annak szükségességét, hogy sokoldalúbbá tegyük mind ellátásunk forrásait, mind az ellátási útvonalakat - mondta csütörtökön Brüsszelben Andris Piebalgs energiaügyi biztos szóvivője, Ferran Tarradellas Espuny. A Gazpromnak arról a terveiről, hogy szélesítené vevőkörét, a szóvivő azt mondta, hogy az az orosz cég belügye.

[origo]/MTI