Már dolgoznak az új Synergon stratégián

Vágólapra másolva!
Már készülőben van a Synergon csoport új stratégiája, amelynek részletei a nyár végén lesznek nyilvánosak. A társaság élére a közelmúltban két új vezérigazgató is került, mivel az igazgatóság döntése értelmében különvált az anyavállalat és a nemzetközi vállalatcsoport vezetése. A két új vezető az [origo]-nak adott interjújában már néhány részletet elárult a jövővel kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Megismerve a Synergon működését, változtatnak-e a 2006. évi előrejelzéseken?

Radnóty Zoltán, a Synergon csoport vezérigazgatója: A korábban közölt csoportszintű előrejelzéseket továbbra is reálisnak értékeljük: az idei évre a nettó profitterv továbbra is 300 millió forint, ami az egyszeri tételektől megtisztított tavalyi nyereség másfélszerese. Az árbevétellel kapcsolatos előrejelzésünket, amelyben azt irányoztuk elő, hogy a várhatóan egy számjegyű növekedést produkáló informatikai piacnál gyorsabban, két számjegyű százalékos mértékben növekszünk, szintén tartani kívánjuk. Az elmúlt évek egyébként a konszolidációval teltek, ami lehetővé tesz egy lényegesen dinamikusabb növekedést. Ehhez azonban új stratégia is kell.

Tóth Zsolt, a Synergon Informatika Rt. vezérigazgatója: Az anyavállalat oldaláról ehhez annyit tennék hozzá, hogy a az idei év kedvező kilátásai miatt várhatóan a profitbővülés meghatározó forrását fogjuk jelenteni.

Mikorra készül el az új stratégia és milyen prioritásokkal?

RZ: Az új stratégia készítésének a folyamata már elindult, a főbb pilléreket várhatóan a június eleji igazgatósági ülésen már megtárgyaljuk. Az új csoportszintű stratégiával így augusztus végén, szeptember elején léphetünk a részvényesek és a nyilvánosság elé. Annyit azért már elárulhatunk, hogy a stratégia központi eleme a gyors, az átlagos piaci növekedést lényegesen meghaladó növekedés lesz. Ezt a bevételek jelentős növelésére és az egy részvényre jutó nyereségre egyaránt értjük. Másrészt nagyon komoly tartalékok vannak például a csoportszintű szinergiák kihasználásában, ami szintén lényeges eleme lesz az új stratégiának. A harmadik pillér a csoportszintű termék- és szolgáltatáskör újragondolása, azok piaci megjelenítésének szükség szerinti módosítása lesz.

Forrás: [origo]
Együttműködés a Huaweijel

Az új stratégiában milyen szerep jut az akvizíciónak?

RZ: Az új stratégia sem fogja megkérdőjelezni azt, hogy szükségszerűen növelni kell regionális jelenlétünket, ami új piacokra való belépést is jelent. Ennek megfelelően jelenleg is folytatunk tárgyalásokat különböző vállalatokkal, de nem fogunk csak azért céget vásárolni, mert erre erőteljes tőkepiaci nyomást érzünk. A terjeszkedésnek ugyanis adott esetben más eszközei - például organikus növekedés - is lehetnek.

Azt a korábbi kijelentést azért tartják, hogy az idén lesz legalább egy cégfelvásárlás?

RZ: Nem szeretném a lehetőségeinket beszűkíteni csak azért, mert ezt megígérem, elsietett döntést ugyanis nem akarunk hozni.

A terjeszkedés elsősorban a régiós országokat érinti, de elképzelhető, hogy a hagyományos uniós területekre is beteszi a lábát a Synergon?

RZ: Ez egyike azoknak a kérdéseknek, amelyekre majd a stratégia nyilvánosságra hozatalakor tudunk határozott választ adni.

Forrás: synergon
Terjeszkedés lesz, osztalék viszont nem

A cseh leányvállalatnál már régóta tart a konszolidálás, az eredmény ugyanakkor várat magára. Mi várható az elkövetkező időszakban?

RZ: A cseh leányvállalatnál, az Infinitynél márciusban neveztünk ki új vezetést, amely már elkészítette a saját forgatókönyvét. Túl ambiciózus terveket azonban egyelőre nem szabad várni, az idei év ugyanis még mindig az átmenet éve lesz, így innen minimális nyereség várható.

A Synergon árfolyama sokat emelkedett az elmúlt időszakban, mennyire tartják ezt fundamentálisan alátámasztottnak?

RZ: Nem tartjuk túlértékeltnek a jelenlegi árszint mellett sem a Synergon árfolyamát, sőt reális lehetőségét látjuk a további emelkedésnek. Az árfolyam azonban nem minden, emellett két dolgot tartunk igen fontosnak: egyrészt a jó likviditást, ami komoly értéket jelent, másrészt megfelelő számú, aktív részvényest, akik egyébként ezt a likviditást folyamatosan biztosítani tudják

Osztalékot várhatnak a jövőben a részvényesek?

RZ: Ez egy olyan iparág, ahol a cégek a nyereségük többségét visszaforgatják a fejlődés érdekében. Ez a Synergon esetében is így reális, a részvények növekedését ugyanis inkább a társaság bővülésével szeretnénk alátámasztani.