Vita nélkül lezajlott a Mol közgyűlés

Vágólapra másolva!
A Mol 10 órakor megkezdett csütörtöki közgyűlésén a részvényesek 61,8 százaléka jelent meg, így az határozatképes. A cég részvényesei jóváhagyták a részvényenkénti 325 forintos osztalékot, és utána is minden határozati javaslatot elfogadtak vita nélkül.
Vágólapra másolva!

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a közgyűlést azzal kezdte, hogy elmondta, a tavalyi év kiemelkedő eredményt hozott a Mol-csoport életében, ami részvényesek számára elsősorban az árfolyam jelentős emelkedésén keresztül volt érezhető. A cég részvényei ugyanis a tavalyi évben 57,7 százalékkal 19 950 forintra drágultak.

Hernádi két tényezőt emelt ki a tavalyi évvel kapcsolatban, - ami a kedvező olajipari környezet mellet sokat segített a jó eredmény elérésében - a jó időben megvalósított beruházások, és emellett fókuszban maradat a hatékonyság javítása.

Hernádi bevezetőjében kitér arra is, hogy a Mol a jövőben egy jelentős kockázattól szabadul meg a gázüzletág eladásával. Hernádi azt is kérte a részvényesektől, hogy ne róják később a szemükre, ha az eladott cégek jó teljesítményt hoznak. A Mol ugyanis a felszabaduló tőkét sokkal jobb területekre, például a kőolaj kitermelésbe akarják fektetni.

A Mol ugyanis szénhidrogén termelését 2010-ig meg akarja háromszorozni, és finomított termékeinek mennyiségét megkétszerezni.

Mosonyi György, a cég vezérigazgatója arról beszélt a közgyűlés elején, hogy a stratégiai célokat jóval túlteljesítették. A vezérigazgató külön hangsúlyozta, hogy a célokat a vártnál jobb olajipai környezetet leszámítva is elérték volna.

A brent kőolajár hordónkénti ára 54 dollár volt tavaly, és nem változott a Mol számára fontos Ural típusú olajjal szembeni különbsége sem. A rendkívül magas olajár viszont magával húzta felfelé az import gáz árát is, ami összességében azt jelentette a Mol számára, hogy olcsóbban kellett eladniuk a gázt, mint ahogyan vették.

Molnár József, pénzügyi igazgató az osztalékfizetéssel kapcsolatban elmondta: a Mol csoport új ötéves stratégiájában 2010-ig el akarja elérni a versenytársak szintjét, ami a normalizált eredmény 30 százaléka.

A tavalyi év után 35 milliárd forint osztalékot javasolnak kifizetni, ami 325 forintot jelent részvényenként, ez azonban a Mol tulajdonában lévő sajátrészvények darabszámától függően kismértékben változhat.

A beszámolók után minden vita nélkül a közgyűlés 98,6 százalékos többséggel elfogadta a cég tavalyi mérlegét, és jóváhagyta az osztalék kifizetését. A közgyűlés 2 óra alatt véget is ért, miután hozzászólás nélkül mindent javaslatot elfogadtak a részvényesek.