Optimisták az Egis vezetői

Vágólapra másolva!
A leányvállalatok jó teljesítményével együtt, az Egis 3,6 milliárd forint nyereséget ért el 2006 első három hónapjában, ami meghaladta az elemzők 3,12 milliárd forintos várakozását is, de az anyavállalat eredménye már nem ennyire pozitív, mivel az Egis most először a leányvállalatok amortizációját is finanszírozta.
Vágólapra másolva!

Elsősorban a féléves számok mutatják a valós tendenciát, mivel az első negyedet a többletkészletek egyszeri nagy felvásárlása megdobta, de a másodikban ezt már elkezdték leépíteni a nagykereskedők és gyógyszertárak - mondta el Marosfi László, az Egis pénzügyi vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatón. Az Egis Gyógyszergyár Nyrt. március végén zárta 2005/2006-os üzleti éve második negyedévét, egyben üzleti félévét.

Az első félévben az Egis árbevétele 18 százalékot nőtt a megelőző év hasonló adatához képest, és 42,819 milliárd forintot tett ki, az üzleti eredmény 9,342 milliárd forint volt, ami 49 százalékos bővülés. A pénzügyi eredmény 1,042 milliárd volt az első félévben, ezt főleg az árfolyamváltozások emelték, kevésbé a kamat és osztalék. A kedvező hatások az árfolyamok szinten maradása esetén folytatódhat.

Az elő félévben a termelési és üzemi költségek alig nőttek, így a közvetlen költségek aránya a forgalomhoz viszonyítva 35 százalékra csökkent 41 százalékról. A közvetett költségek közül az értékesítésre, kutatásra, igazgatásra fordított kiadások 29, 16, illetve 16 százalékkal nőttek. A közeljövőben az értékesítési ráfordítások aránya magas marad, de a másik kettő 10 százalékra csökken. Az egyéb kiadások között kiemelkedik a hagyományosan szeptemberben elkönyvelt OEP-befizetés (tavaly 382 millió forintot, most várhatóan 420 millió forint körüli összeget kell az Egisnek befizetnie).

Kérdésre válaszolva Marosi László elmondta, az anyavállalat korábban az export területen dolgozó leányvállalatok amortizációját nem finanszírozta, ám ez most változott, így valamennyi leányvállalat nyereséges lett. Ezen kívül a társult vállalatok is javítottak az eredményeken, így például a Hungaropharma (a legnagyobb magyarországi gyógyszerkereskedő, amiben az Egis 30 százalékos tulajdoni résszel rendelkezik) is kiemelkedően teljesített. A vállalatcsoporton belüli pénzmozgások jóváírása most szintén a konszolidált leányvállalati csoport eredményeit javította, de ez esetenként változhat.

Az Egis vezető termékévé ebben a félévben a Betaloc vált, és közel 3 milliárd forintos bevételt eredményezett. Összességében minden vezető termék forgalma jelentős, százalékban kifejezve két számjegyű növekedést ért el.

Beruházásra az Egis 5,5 milliárd forintot költött, elsősorban a körmendi és budapesti készítménygyártó telepek fejlesztésére. Az éves terv egyébként 8,1 milliárd forintot irányoz elő fejlesztési beruházásra, amelyek után mintegy 2,1 milliárdos adókedvezményre is számít a gyógyszergyár. A készlet 22 százalékot bővülve 27,672 milliárd forintra nőtt, az előző üzleti év első félévéhez viszonyítva. A működő tőke állománya 25 százalékkal gyarapodott, és 39,517 milliárd forintot tett ki. A vállalat magyarországi dolgozóinak létszáma 2689 fő, ami változatlan a korábbiakhoz képest. A külföldi állomány jelenleg 1050 fő, de ez - az exportértékesítés fokozása miatt - folyton nő.

A belföldi árbevételek terén középtávon 8 százalékos növekedést várnak, ami az első féléves 13 százalékos növekedést látva is tartható cél. Az 5 milliárdos originális készítmény-piacon az év hátralévő felében további két termékkel fog jelentkezni az Egis. Az orosz és az egykori FÁK-piacon már 35 százalék körüli bővülést várnak éves szinten, a korábban 25 százalékos sztenderd középtávú elvárás után. Az ukrán piacon tapasztalt 70 százalékos növekedést hosszú távon nem nagyon lehet tartani. Kelet-Európában, tartva az aktuális növekedési ütemet, körülbelül 5 százalékos bővülést várnak. A nyugati késztermék-piacon 35-40 százalékos csökkenést várnak, míg a hatóanyag-piacon 10-15 százalékos árbevétel-csökkenésre számítanak. Itt a lengyel és a román piac a legígértesebb, a két ország méretéből adódóan itt van esély a legjobb eredmények elérésére. Míg a cseh és a szlovák piac nagyon hasonlít a magyarhoz, vagyis éles verseny, és megbízható növekedés jellemzi. Jó lehetőségek vannak a Bulgáriában és a balti államokban.

Marosfi László elmondta, a belföldi gyógyszerpiacon a második félévben nagy változásokat nem várnak; azonban az elképzelhető, hogy később, de talán még ebben az évben a költségvetési helyzet javításához a gyógyszerkasszához is hozzányúl a kormányzat. A gyógyszer-támogatások ügye sok szerplőt, érdeket érint, de az Egis nyitott minden racionális változásra. Az Egis nem vár nagy változásokat Szeptemberig, mindössze tartós, átlátható, kiszámítható üzleti környezetet szeretnének.