A G8 az energiabiztonságról is döntött

Vágólapra másolva!
A világ vezető ipari hatalmai és Oroszország, azaz a G8 szentpétervári csúcstalálkozóján számos határozatot fogadtak el, amelyek közül az egyik legfontosabb az energiabiztonságról szól - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

A nyolcak hitet tettek az energiacharta szabadpiaci elveinek érvényesítése mellett, amit a Reuters úgy értékel, hogy bár Oroszország továbbra sem hajlandó aláírni a nemzetközi szabálykönyvet, ami egyebek mellett kötelezné a Gazprom monopolhelyzetének felszámolására, meg fogja nyitni energiaszektorát a külföldi befektetők előtt; vagy legalábbis lépést tett ebbe az irányba.

Az energiakérdésben azonban egyértelműen megnyilvánult a résztvevők közti érdekellentét, hiszen a nyolc ország közül egyedül Oroszország nettó energiahordozó-exportőr. A nyugati résztvevők és az Európai Unió azonban így is komoly lehetőségeket lát Moszkva engedményeiben, bízva abban, hogy az ország természeti kincseinek kiaknázásához szüksége lesz a külföldi befektetőkre.

A dokumentumban az energiabiztonság 11 alapelve között szerepelnek a nyitott, átlátható és hatékony, egymással versengő piacok az energiatermelésben, szállításban és fogyasztásban. Minden eddiginél egyértelműbben foglaltak állást a nyolcak a nukleáris energia felhasználása mellett, bár elismerték, hogy ezzel nem minden résztvevő értett egyet.

Az energiaellátás biztonságának kérdéséhez is kapcsolódik az a váratlan napirendi pont, amelynek talán az előre elkészített dokumentumoknál is nagyobb figyelmet szenteltek a csúcstalálkozó részvevői: az izraeli-libanoni válság. A harci cselekmények - párosulva azzal, hogy Irán a nukleáris programja feladására vonatkozó, minden javaslatot elutasított, a nigériai lázadók pedig újabb olajvezetékeket robbantottak fel - történelmi csúcsra, hordónként 78 dollár fölé vitték a nyersolaj árát.

A CNN Money szakértői szerint, ha nem romlik a helyzet, a következő hónapokban akkor is 80-85 dolláros olajárral kell számolni, ha a háború eszkalálódik, ez akár 90-100 dollárra is felmehet.

A csúcstalálkozó résztvevői úgy határoztak, hogy utasítják képviselőiket, egy hónapon belül állapodjanak meg az öt éve folyó dohai forduló elakadását okozó problémákban, és megígérték, hogy 2013-ig megszüntetik a mezőgazdasági exporttámogatásokat.

Több orosz forrás pénteken bejelentette, hogy létrejött a megállapodás az Egyesült Államok és Oroszország között az utóbbi WTO-tagságának támogatásáról, a hír nem bizonyult igaznak. Az amerikai és az orosz elnök még szombaton is tárgyalt a G8 csúcstalálkozójának megkezdése előtt, de nem sikerült megállapodásra jutniuk. Így Moszkvának tovább kell várnia, hogy a Kereskedelmi Világszervezet tagjává válhasson. Az ügy most, miután Szentpéterváron sikerült megállapodni az olyan fontos kérdésekben, mint a pénzügyi szolgáltatások és a szerzői jogok védelme, az USA fagyasztotthús exportjának élelmiszer-biztonsági ellenőrzésének problémáján bukott el.