Júniusban csökkentek a lakossági kamatok

Vágólapra másolva!
Az elmúlt hónapban még tovább mérséklődtek a lakosságot érintő banki kamatok - derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adataiból. A jegybanki kamatemelések után azonban várhatóan megfordul majd a több mint két éve tartó trend.
Vágólapra másolva!

A jegybank pénteken nyilvánosságra hozott adatai szerint júniusban a fogyasztási hitelek átlagkamatlába 117 bázisponttal, 17,05 százalékra csökkent. Az előző év júniusához képest a kamatszint 241 bázisponttal mérséklődött.

Ugyanakkor 31 bázisponttal, 9,23 százalékra mérséklődött a lakáscélú hitelek átlagos kamatlába. Az utóbbi egy évben a lakáshitelek átalagkamata 69 bázisponttal csökkent.

Az egy évnél rövidebb időre lekötött lakossági betétek átlagkamata júniusban 4 bázisponttal 5,22 százalékra csökkent. Tavaly május óta 81 bázisponttal lett kevesebb az éven belül lekötött betétek átlagkamata.

A betéti és a hitelkamatok közötti különbség az elmúlt hónapban a fogyasztási hitelek esetében 113 bázisponttal 11,83 százalékra, a lakáshiteleknél 27 bázisponttal 4,01 százalékra csökkent. Az utóbbi egy esztendőben a kamatkülönbség a fogyasztási hitelek esetében 160 bázisponttal csökkent, a lakáshitelek esetben viszont 12 bázisponttal nőtt.

A jegybanki adatok szerint a júniusban kötött fogyasztási hitelszerződések értéke 20,5 milliárd forintot tett ki, amely 1,6 milliárd forinttal kevesebb az előző havi értéknél. Tavaly júniusban 20,8 milliárd forint értékben nyújtottak fogyasztási hiteleket a pénzintézetek.

Az előző hónapban kötött lakáscélú hitelszerződések értéke 17,1 milliárd forintot tett ki, amely 3,4 milliárd forinttal magasabb az előző havi értéknél. Egy évvel korábban 19,6 milliárd forint értékű lakáshitelt vettek fel a háztartások.

Júniusban 584,5 milliárd forintot kötött le a lakosság egy évnél rövidebb időre a pénzintézeteknél, ami 35,5 milliárd forinttal kevesebb az előző havinál. Tavaly júniusban 562,0 milliárd forintot helyeztek el ilyen időtávra az emberek.

Az utóbbi hónapok tőkepiaci folyamatai és a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának utóbbi két hónapban hozott, a jegybanki alapkamatot, összesen 0,75 százalékkal emelő döntése nyomán azonban, az állampapírok és kötvények hozamának emelkedését követően növekedésnek indulhatnak a lakosságot érintő betéti és hitelkamatok is.