Sorozatos tőkekivonás a kötvényalapoknál

Vágólapra másolva!
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai által kezelt 200 befektetési alap összvagyona 1,2 százalékkal nőtt júliusban. Több mint 2 milliárd forint összegű tőkét vontak ki, a hozamok ugyanakkor közel 28 milliárd forinttal növelték a vagyont.
Vágólapra másolva!

A 200 befektetési alap által kezelt vagyon 2110 milliárd forintra növekedett, miközben hét új alap indult és kettő megszűnt - derül ki a BAMOSZ pénteken közzétett tájékoztatójából.

A nyilvános nyíltvégű értékpapíralapok száma ugyan kettővel nőtt, mégis a vagyon 0,2 százalékos csökkenésével kellett számolniuk az összvagyon 68 százalékát kitevő értékpapíralapoknál. Júliusban közel 23 milliárd forintot vontak ki ezen alapokból, a hozamok pedig mintegy 20 milliárd forinttal növelték a vagyont. Az öt zártkörű értékpapíralap, amely pedig az összvagyon mintegy 2,5 százalékát teszi ki, 53 milliárd forintra növelte vagyonát. A növekedés a részvényalapok 4 milliárd forintos tőkevonzásának és az alapok 1,9 milliárd forintos hozamának köszönhető.

Az ingatlanalapok száma nem változott, a 20 alap vagyona a hónap végén elérte a 432 milliárd forintot. Az 1,9 százalékos havi bővülésből 4,7 milliárd forint az új befektetéseknek, 3,2 milliárd forint pedig az alapok teljesítményének köszönhető. A hazai ingatlanalapok alapjai e hónapban lassabban, 0,9 százalékkal nőttek, vagyonuk viszont már meghaladja a 85 milliárd forintot, amely eredménnyel az ingatlanalapok előnye tovább nőtt a kötvényalapokhoz képest.

Az 57 garantált alap 8 százalékos havi növekményéből 11,5 milliárd forint az új befektetéseknek, míg 2,5 milliárd forint a piaci teljesítménynek tudható be, ezen alapok összvagyona a hónap végén már meghaladta a 190 milliárd forintot. Az öt származtatott alapból pedig mintegy 100 millió forint tőkét vontak ki, vagyonuk mégis 7,6 milliárd forintra bővült, ezen eredményhez a hozamok 130 millió forinttal járultak hozzá.

A beáramlott friss tőkének köszönhetően a 29 nyilvános, nyíltvégű pénzpiaci alap vagyona júliusban 0,7 százalékkal gyarapodott és a hónap végén 682 milliárd forintot tett ki. A kategórián belül 51 százalékát jelentő "klasszikus" pénzpiaci alapokból azonban ismét közel 22 milliárd forintot vontak ki a befektetők. Az euróövezeti pénzpiaci alapok forintban mért vagyona a forint felértékelődése miatt - növekedésük ellenére - 0,2 százalékkal ugyancsak csökkent. A likviditási alapok vagyona ezzel szemben 8 százalékkal nőtt, az új befektetések 23,8 milliárd forintot tettek ki.

Júliusban tovább csökkent a 29 kötvényalap vagyona, összvagyonuk a hónap végén 9,4 százalékos zsugorodás után 363 milliárd forint volt. A kötvényalapok 76 százalékát jelentő rövid kötvényalapok 12,9 százalékkal szűkültek, melynek oka, hogy július folyamán minden alaptípusból, így a hazai, dollár- és euróövezeti és globális alapokból összesen 46 milliárd forintnyi tőkét vontak ki. A hosszú kötvényalapok vagyona pedig 1,5 milliárd forint új befektetés, és 1,7 milliárd forint hozam után 3,9 százalékkal emelkedett, ezek esetében csupán az euróövezeti alapok szenvedtek kisebb mértékű tőkekivonást.

A részvényalapok száma eggyel, vagyonuk 11,9 százalékkal nőtt, a hónap végén a 34 alap vagyona 255 milliárd forintot tett ki. A friss tőkének köszönhetően a leggyorsabban a hazai tiszta részvényalapok nőttek, mintegy 133 százalékkal, míg az európai, észak-amerikai és globális alapokból tőkét vontak ki. A részvényalapok vagyonának 84 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona pedig 1,7 százalékos növekedést ért el. A 15 vegyes alap vagyona 1,9 százalékos bővülés után július végén 103 milliárd forintos összegre emelkedett.

Júliusban egy új abszolút hozamú, be nem sorolt alap indult, a 7 egyéb alap vagyona a hónap végére közel 23 milliárd forintra bővült. Az alapok közel 1 milliárd forintnyi friss tőkét vonzottak, míg a teljesítményeknek 162 millió forint köszönhető.