Várakozások feletti, 187 milliárdos Mol-profit

Vágólapra másolva!
A Mol-csoport 76,7 milliárd forint nettó nyereséget ért el idén a második negyedévben, ami jóval meghaladja az elemzők által várt 65 milliárd forintot. Ezzel az első féléves nettó profit 187,4 milliárd forintra emelkedett, szemben az egy évvel korábbi 136,1 milliárd forinttal.
Vágólapra másolva!

A Mol-csoport üzleti eredménye az első félévben 87,7 milliárd forinttal 257,5 milliárd forintra emelkedett. A második negyedévben az üzleti eredmény 32 százalékkal nőtt, és 102,3 milliárd forintot tett ki. A megszűnő tevékenységek (földgáztárolás és -kereskedelem) eredményével módosított eredmény 40 százalékkal nőtt.

A második negyedéves eredményre kedvezően hatottak a magas kőolajárak és benzin árrések, illetve a feldolgozás és kereskedelem szegmens értékesítésének növekedése. A nettó eredmény első félévi 51,3 milliárd forintos növekedése azonban elsősorban a kutatás-termelés kiemelkedő üzleti teljesítményét és a gáztranzakció nyereségét tükrözi. E kedvező hatásokat mérsékelték a magasabb pénzügyi ráfordítások, elsősorban a devizaalapú hiteleken keletkezett nagyobb árfolyamveszteség és a magasabb adófizetési kötelezettség.

A kutatás-termelésből származó üzleti eredménye 2006. első félévében 29,6 milliárd forinttal 70,7 milliárd forintra növekedett. Ebből a második negyedévben 32,5 milliárd forintot realizált a Mol-csoport, a magasabb kőolajáraknak, a forinttal szemben erősebb dollárnak és a szénhidrogén termelés 2 százalékos növekedésének köszönhetően.

A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye január-júniusban 93,3 milliárd forintot tett ki, ami 6 százalékkal magasabb a 2005-ös bázishoz képest. Ebből 2006 második negyedévében (38 százalékos növekedés után) 69,1 milliárd forint realizálódott a magasabb értékesített mennyiségek, a magasabb benzin árrések, és a nagyobb Brent-Ural különbözet, valamint a forinttal szemben erősödő dollár következtében.

A petrolkémia szegmens üzleti eredménye viszont 7,6 milliárd forintra csökkent 2006 első félévében, szemben a 2005 első félévi 13,3 milliárd forinttal. Kedvező viszont, hogy 2006 második negyedévében az üzleti eredmény 0,2 milliárd forinttal, 6 százalékkal már nőtt a bázishoz képest, így 3,9 milliárd forintot tett ki a magasabb integrált petrolkémiai árrések és a bővülő eladások következtében.

A földgázszállítás üzleti eredménye (A Mol az első negyedév végével értékesítette a tárolás és kereskedelem többségi részesedését.) 0,9 milliárd forinttal 17,8 milliárd forintra növekedett 2006. első félévében. A második negyedévben 11 százalékos csökkenés után ebből 5,6 milliárd forint realizálódott, főként a magasabb tarifák ellenére alacsonyabb díjbevételek és a magasabb földgázköltség miatt.

A pénzügyi műveleteken 39,7 milliárd forint volt a Mol vesztesége, mely tartalmaz 24,7 milliárd forint nettó árfolyamveszteséget. A második negyedben a pénzügyi műveletek vesztesége 13,2 millárd forintot tett ki, amely 13,1 milliárd forintnyi árfolyamveszteséget tartalmazott. A beruházások és befektetések értéke 2006. II. negyedévében 9,5 milliárd forinttal 28,4 milliárd forintra csökkent. A nettó betétesi pozíció 2006. június végén 44,4 milliárd forint volt, ami a nettó adósság és az összes saját tőke összegéhez viszonyítva 4,0 százalékot tett ki - mondta Herczenik Ákos a Takarékbank elemzője.

2006. II. negyedévében a működési cash flow 95 százalékkal 162,2 milliárd forintra (765,1 millió USD) növekedett.

A kutatás-termelés és a feldolgozás-kereskedelem szegmensek különösen kedvező környezetben tevékenykedtek a második negyedévben, elsősorban ez vezetett a negyedév kiváló eredményéhez. A cég működését befolyásoló fő tényezők alakulása várakozásainknak megfelelően alakult. A várakozásoknál jobb eredmény akár erőteljesebb emelkedéshez is vezethet az árfolyamban, azonban ez csak átmeneti lehet, amennyiben a piaci hangulat nem változik pozitívan, a jó eredmény önmagában nem elég a tartós emelkedéshez. A Mol piaci megítélése mérsékelten pozitívan változhat a várakozásoknál jobb eredmény és a kedvezőbb középtávú kilátások nyomán. A piaci megítélés jelentősebb javulásához sikeres akvizíciók is szükségesek lennének - véli a Takarékbank szakértője.