Kevesebb a romlott hús a piacon

Vágólapra másolva!
Kevesebb a bizonytalan eredetű vagy romlott hús a piacon. A fokozott ellenőrzések ellenére tavalyhoz képest csökkent a forgalomból kivont termékek aránya.
Vágólapra másolva!

Idén 446 tonna hústerméket foglaltak le az ellenőrök, ami kevesebb, mint a tavalyi célvizsgálatok során a fél évre vetített mennyiség, így nem látszik beigazolódni a húsosok jóslata, mely szerint a fokozott razziázástól megnő a nyilvánosságra került problémás húskészítmények aránya. Míg tavaly 21 ezer tételt vizsgáltak át, az idén már eddig több mint 71 ezret, írja a Népszabadság.

A nyári időszakban főként a kisebb boltokban nem megoldott folyamatos hűtés hiánya miatt gyakori a lejárt szavatosságú készítmény. A melegben felengedett húst gyakran fagyasztja vissza az előállító vagy a kereskedő. Az ilyen árut a legkönnyebb észrevenni, mert az újrafagyasztásnál jellemzően nagyobb mennyiségű jég található a csomagolásban - mondta Süth Miklós országos főállatorvos. A lejárt szavatosság mellett továbbra is gyakori probléma, hogy nem ismert a termék eredete, illetve nem lehet nyomon követni az útját.

A nyári időszakban eddig több mint 73 tonnát foglaltak le. Az elkobzott áruk között szerepel másfél tonna eladásra szánt talpfekélyes csirkeláb, oszlásnak indult csirkezúza, amit a kereskedő utólag fagyasztott le, befülledt, felületi szennyezett nyershús és 15 tonnányi lengyel eredetű félsertés. Süth Miklós úgy véli, hogy eredmények a sorrendben negyedik célvizsgálat kapcsán már látszanak. A sorozatosan ellenőrzött vállalkozások nem kockáztatnak nagy tételben, míg tavaly a komolyabb, tíztonnás tételek lefoglalása volt jellemző, most kisebb mennyiségben találnak nem megfelelő húst az ellenőrök.

Madárinfluenza miatt belföldön nem, csupán a lezárt román határon kellett két alkalommal árut elkobozni. Az egyik esetben eredetigazolással nem rendelkező sertéshúst próbáltak behozni, a másik eset viszont súlyosabb: a nálunk több vadászterületről kitiltott olasz vadászok Romániában lőtt védett énekesmadarakat próbáltak átcsempészni a határon. Továbbra is szigorított vámellenőrzést tartanak Ferihegyen, ahol az állatorvosok a vám- és pénzügyőrség (VPOP) munkatársaival közösen fokozott figyelemmel kísérik a madárinfluenza-vírus felbukkanásával érintett országokból közvetlenül érkező járatokat