Már csak két nap van a kamatadó kivédésére

Vágólapra másolva!
Aki még nem tette meg, annak már csak két napja van rá, hogy a kamatadó bevezetése előtt átrendezze megtakarításait. A bankok akciós betétekkel, új befektetési alapokkal, hitelből vásárolható befektetésekkel, csütörtökön pedig éjszakába nyúló nyitvatartással várják a takarékoskodók rohamát.
Vágólapra másolva!

A kamatadó szeptemberi bevezetése előtt számos olyan lehetőséget kínálnak a pénzintézetek, amelyek segítségével a megtakarírtások hozama akár évekig mentesíthető az új elvonás alól. Külföldre menekíteni viszont nem érdemes az összegyűjtött pénzt, mert a kamatadóhoz hasonló teher szinte minden országban létezik, legfeljebb nem ekkora mértékben.

A biztonságra törekvő takarékoskodóknak a megszokottnál nagyobb kamatokat adó, határozott futamidejű és fix kamatozású akciós betéteket; a pénzükhöz folyamatosan hozzáférni kívánóknak régi és új nyíltvégű befektetési alapokat; a különleges igényűekenek pedig kombinált befektetéseket ajánlanak a bankok. Ráadásul mindezt nyújtott - esetleg ésjszakába nyúló - nyitvatartás mellett kínálják a kamtadó beveztését megelőző napokban.

Érdemes tudni, hogy a kamatadó beveztése után is mentes marad az új elvonás alól a lakás-takrékpénztárban, a nyugdíj-előtakarékossági számlán és az életbiztosításban fialtatott összeg. Így ezek a befektetési formák előtérbe kerülhetnek a kamatadó bevezetése után. A lakás-takarékpénztár azonban több évre, a nyugdíjszámla az egyre hátrább tolódó nyugdíj-korhatár utáni időre szóló megtakarítás, az életbiztosítás pedig magas költségei miatt csak azoknak igazán jó befektetés, akik érvényesíteni tudják az adókedvezményt.

Rövid távon az jelentheti a megoldást, ha az összegyűjtött pénzt a takrékoskodó a neki leginkább megfelelő időtávra "befagyasztja." A szeptember előtt elhelyezett betétek és vásárolt értékpapírok ugyanis az első kamatfizetésig, a futamidő végéig, vagy a befektetés felszámolásáig mentesek maradnak a kamatadó alól.

Ezért most érdemes a gyorsan lejáró vagy szerény kamatot adó megtakrításokat, hosszabb ideig adómentességet biztosító, magasabb kamtot fizetőkre cserélni. Mivel a befektetések zöme a futamidő alatt csak veszteséggel törhető fel, ezért célszerű megtervezni, mikor lesz szükség a megtakraított összegre és annak megfelelő ideig lekötni. Ez több különböző futamidejű részletben is megtehető.

A legegyszerűbb megoldás a megtakrítás olyan hosszú futamidejű bankbetétben való elhelyezése, amennyi ideig azt nélkülözni lehet, így annak hozama addig adómentes marad. A problémát az jelenti, hogy a betét lekötésével le lehet maradni a kamatok várható emelkedéséről. Egy éven belül és két éven túl azonban valószínűleg többet lehet veszíteni a kamatadón, mint a kamatemelkedéséből való kimaradáson.

Annak, akinek évekig nincs szüksége megtakarításaira viszonylag alacsony kockázat mellett a betéteknél jóval magasabb hozamhoz juthat a tőkegarantált zártvégű befektetési alapok segítségével. Ráadásul a szeptember előtt vásárolt befektetési jegyek hozama a 3-4 évig terjedő futamidő teljes egészében adómentes marad.

Annak, aki nagyjából sem tudja, mikor lesz szüksége megtakartított pénzére, a nyíltvégű befektetési alapok kínálják a legjobb módszert a kamatadó elkerülésére. Azok ugyanis bármikor és több részletben felszámolhatóak. Kamatadót pedig kizárólag a szeptember 1-től vásárolt befektetési jegyek hozama után kell fizetni, a korábban vásároltak hozama viszont visszaváltásukig adómentes marad.

A bankok az értékpaírok fedezete mellett nyújtott hitellel arra is lehtőséget teremtenek, hogy a jövőbeli jövedelmeket még a kamatadó szeptemberi bevezetése előtt be lehesen fektetni. Az ilyen lombarhitelek kamata ugyan viszonylag alacsony, mégis érdemes utánaszámolni, nehogy a hitel és a befektetés kamata közti különbségen többet veszítsünk, mint a kamatadón.

A kamatadó bevezetését követően pedig a befektetéseik felszámolásakor, előbb a kamatadó bevezetése után elhelyezett, az új elvonással már terhelt megtakarításokat célszerű felhasználni és csak később felbontani a régebben elhelyezett, adómentes összegeket.