Szibériában terjeszkedik a Mol

Vágólapra másolva!
Mol ez év végéig megszerzi egy nyugat-szibériai olajlelőhely egészét, kivásárolva orosz partnerét a mező kutatási és kiaknázási jogával rendelkező közös vállalatukból.
Vágólapra másolva!

A magyar olajvállalat a múlt héten zárta le a Szurgutszkij-7 mező koncessziójával rendelkező SZNG-Mol Kft. felének megvásárlását, és ez év végéig válik a hanti-manysiföldi cég százszázalékos tulajdonosává a többlépcsős ügylet keretében, erősítette meg a partnercég, a Szevero-zapadnaja Nyeftyanaja Gruppa (SZNG - North-West Oil Group) vezérigazgatója, Julija Szozina az MTI érdeklődésére kedden.

A Mol szóvivője, Denis Mohorovics telefonon azt mondta az MTI-nek, hogy akár napokon belül parafálhatják a még az SZNG birtokában lévő 50 százalék megvásárlására vonatkozó dokumentumokat is. Ezután az orosz versenyhivatalnak kell jóváhagyását adnia az ügyletre, ami hetekbe telhet, s talán csak az év vége felé kerül rá sor.

A Szurgutszkij-7 területén tavaly októberben kezdődtek szeizmológiai mérések, és a kutatófúrások jövőre indulhatnak be. A reménybeli készleteket (C3) 1,9 millió, feltételezett tartalékot (D1) 21,4 millió tonnára értékelik.

Az árat Szozina nem fedte fel. Az SZNG tavaly tavasszal 300 millió rubelt (11 millió dollárt) fizetett a koncesszióért, amely most a dupláját érheti, mondták a Kommerszant című lapnak orosz szakértők, akik megjegyezték: az orosz vállalatok által olcsón szerzett kiaknázási jogok továbbadása előnyös módszerül szolgálhat a koncessziószerzésre olyan, kitermelésük fejlesztésére vágyó külföldi cégeknek, mint a Mol, az osztrák OMV vagy a lengyel PKN Orlen.

A Molnak egyelőre egyetlen termelőcége van Oroszországban: a Russznyefttel közös ZMB (Zapadno-Malobalik), amely ugyancsak egy hanti-manysiföldi mezőt aknáz ki. A Kreml-közeli Russznyeft a hatóságilag tönkretett Jukoszt vásárolta ki a ZMB-ből a múlt évben.

A Mol sikertelenül pályázott az orosz-brit TNK-BP Volga-vidéki termelőegységére, az Udmurtneftre, bár az utolsó pillanatban a Gazprom olajkarja, a Gazpromnyeft is társult vele. A középes méretű céget a kínai Sinopec vitte el a júniusban zárult pályázaton, az orosz állami Rosznyefttel társulva.

A Kommerszant szerint a Molnak az orosz olajbányászatba való bejutását politikai nehézségek gátolják, amelyek abból fakadnak, hogy a magyar hatóságok vonakodnak beengedni az oroszokat a magyarországi olajszektorba. Legalábbis ilyen nyakasságra panaszkodott a lapnak egy olyan orosz nagyvállalat vezető menedzsere, amely szeretne részesedéshez jutni a Molban. Korábban a Lukoilnak tulajdonítottak ilyen szándékot az orosz sajtóban.