Csillapodnak a piacok a thaiföldi puccs után

Vágólapra másolva!
Az ázsiai piacok először hanyatlásba kezdtek a Thaiföldön történt puccs után, de a veszteségek korlátozottak voltak, mivel a befektetőket megnyugtatta, hogy az események vérontás nélkül zajlottak. A hatalomátvételre főleg a kormányfő gazdasági tevékenysége miatt került sor.
Vágólapra másolva!

A hadijog uralkodik Thaiföld kormányirodáiban, az értéktőzsde és a bankok bezártak, a thai pénz, a baht pedig az elmúlt három év legnagyobb napi árfolyamesését könyvelhette el. A hatalomátvétel a japán részvénypiacra is hatást gyakorolt, amelyik 1 százalékot esett, míg a szingapúri index 0,8 százalékot gyengült.

A thaiföldi piacok az utóbbi időben már nyomás alatt voltak az ország politikai problémái miatt. Ha a hatalomátvétel sokkja csillapul, a puccs talán még segítheti is a politikai stabilitást, mondták befektetők.

A puccs egyik fő oka a kormányfő gazdasági tevékenységében keresendő, a miniszterelnök ugyanis állítólag visszaélt hatalmával anyagi természetű ügyletekben. Az ellenzék szerint pedig az ezekben való felelősségének eltusolása érdekében még a törvényeket is átalakította. A lemondását sürgető nyomás akkor kezdett növekedni Thakszin Sinavatra miniszterelnökön, amikor politikai patthelyzetbe került az áprilisi választások érvénytelenítése után. Sinavatra hírnevének az sem tett jót, hogy családja úgy adta el részesedését a Shin Corpban, Thaiföld legnagyobb telekommunikációs cégében, hogy nem fizetett utána semmiféle adót.

"Az elmúlt három-négy hónapban már szárnyra kapott, hogy puccs áll a küszöbön, és valószínű, hogy emögött a miniszterelnöknek hatalma elhagyásától való húzodozása állt" - mondta egy bangkoki befektetési szakember.

A 1997-es krízis

A baht árfolyamában bekövetkező nagy változás egyébként jelentősen közreműködött az 1997-es ázsiai pénzügyi válság előidézésében, amelyik a valuta- és részvényárfolyamokat szerte a régióban sújtotta, letarolva sok regionális gazdaságot. Ez egyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hírnevét is nagyban csorbította, amelyet a krízisben érintett országok "mentőcsomagjaiban" alkalmazott szigorú gazdasági feltételek miatt kritizáltak.

Az IMF vezetője, Rodrigo de Rato azt mondta, rajta tartja a szemét az ázsiai piacokon a thaiföldi puccsot követően. "Természetesen eddig nem tapasztaltunk pénzügyi következményeket, de ahogy korábban mondtam, monitorozzuk a helyzetet."

Befektetői vélemény szerint ugyanakkor a majdnem egy évtizeddel ezelőttihez hasonló helyzet előállásának kicsi a valószínűsége. A gazdasági körülmények ugyanis eléggé eltérnek a '97-es szituációtól. A vállalatok jól teljesítenek, a thai értéktőzsdén spekulációnak nincs nyoma, és a deviza árfolyama is sokkal szabadabban mozog, mint ahogy szokott.