Élelmiszer-ellenőrök 600 millióra bírságoltak

Vágólapra másolva!
A nyári idegenforgalmi időszakban az élelmiszer-ellenőrző hatóságok több mint 34 ezer egységet vizsgáltak, és több mint 600 millió forint bírságot szabtak ki - mondta Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal  főigazgatója. Minél több esetben nyilvánosságra kellene hozni azoknak a nevét, akiknél súlyos, szándékos és a fogyasztókat veszélyeztető hiányosságokat találnak.
Vágólapra másolva!

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBIH) koordinálásában a hatóságok összehangolt ellenőrzése során 100 ezernél is több élelmiszertételt ellenőriztek. A komplex ellenőrzés négy hatóság, a közegészségügyi, az állat-egészségügyi, a növény-egészségügyi és a fogyasztóvédelmi hatóság együttműködésén alapult.

A nyári fokozott ellenőrzések nyomán az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) 21 egység üzemeltetését függesztette fel súlyos közegészségügyi hiányosságok miatt.

Az ÁNTSZ mintegy 287,5 millió forint, az Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomások (ÁÉEÁ) 68,4 millió forint, a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat (NTKSZ) 15,8 millió forint, a Fogyasztóvédelmi Felügyelőségek (FVF) 239,7 millió forint bírságot szabott ki.

Szeitzné Szabó Mária tájékoztatása szerint az állat-egészségügyi hatóságok több mint 118 ezer élelmiszertételt ellenőriztek, amelyből mintegy 2400-at kifogásoltak, a forgalomba került élelmiszerek 98 százaléka megfelelő volt.

A növény-egészségügyi hatóság friss zöldség-gyümölcs ellenőrzése során a megvizsgált 108 élelmiszertételből 49 esetben találtak az ellenőrök részben romlott, hibás vagy szennyezett terméket. A megengedettnél magasabb mennyiségű növényvédőszer-maradékot a vizsgált tételek 0,9 százalékában találtak.

A fogyasztóvédelmi felügyelőségek mintegy 23 ezer élelmiszertételt ellenőriztek, amelynek 27 százalékát kifogásolták az ellenőrök.

Szeitzné Szabó Mária ismertette: szabálytalanságokat tapasztaltak a lejárt minőségmegőrzési idejű termékek forgalmazásában, a hűtés és árutárolás terén, a személyi higiéniában, és előfordult az engedély nélküli tevékenység, a dokumentáció hiánya, valamint termékjelölési hibákat is találtak az ellenőrök.

Aggasztónak nevezte, hogy az eddigi szigorú hatósági ellenőrzések ellenére is találtak a piacon az ellenőrök olyan húsfeldolgozókat, raktárakat, ahol engedély nélküli tevékenységet folytattak, valamint hogy megnőtt a szalmonellás megbetegedések száma, és ételmérgezés is előfordult.

A pozitív tendenciákat ismertetve a főigazgató elmondta: a termékek nyomonkövethetősége javult, a kifogásolási arány alacsonyabb volt az előző évinél. A gyermek- és ifjúsági táborok, továbbá a strandbüfék, fagylaltozók üzemeltetése, valamint a sörök minősége, mennyisége megfelelő volt.

Szeitzné Szabó Mária kiemelte: le kell bontani azokat a jogi akadályokat, amelyek a hatóságok számára az adatok nyilvánosságra hozatalát megnehezítik.