Részvényekbe is befektetett a főváros

Vágólapra másolva!
A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő, értékesíthető tőzsdei részvényportfolió piaci értéke a június végi tőzsdei árakon mintegy 4 milliárd forint, míg az ezen papírokra érvényes minimálár alapján 4,595 milliárd forint. Az értékesítés egy ad hoc bizottság döntésétől függ.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő részvény- és üzletrész portfoliót három csoportba osztották. A stratégiai portfolió vagyonelemeit nem akarják eladni, vagy azért mert jelentős osztalékbevétel származik belőle, vagy azért, mert a főváros élete szempontjából fontos tevékenységet folytató cégekről van szó. Az üzleti/megtartandó csoportban rövid távon megtartandó cégek papírjai, üzletrészei vannak, a harmadik pedig az eladható cégeket tömöríti.

A vagyonelemek eladását nem sürgeti semmi - magyarázta a Főpolgármest-helyettesi Iroda munkatársa. Az értékesítési eljárás és a minimálár meghatározása csak lehetőség az eladásra. Részben ezeknek a vagyonelemeknek az eladása lesz a forrás az európai fejlesztési pénzek társfinanszírozásához.

Az üzleti-értékesítendő csomagba tartozó tőzsdei részvények minimálárát kéthavonta állapítja meg a Közgyűlés, és az értékesítendő portfolióban lévő részvények eladását egy ad hoc bizottság döntése alapján a korábban tenderen kiválasztott két brókercég végzi - mondták el a Városfejlesztési, Gazdálkodási és Szociálpolitikai főpolgármester-helyettesi irodán. A jelenlegi minimálár október 31-ig lesz érvényben, de az értékesítés egy ad hoc bizottság döntésétől függ. A minimálárat a fővárosi képviselők egy viszonylag részletes és közérthető elemzés ismeretében határozzák meg.

Az értékesíthető csoportban BorsodChem, Démász, Egis, FHB, Magyar Telekom, Pannonplast, Richter, Rába és Zwack részvények vannak, a szeptember elejétől érvényes minimáláron 4,595 milliárd forint értékben. A június 30-i záróáron ez a részvényportfolió mintegy négy milliárd forintot ért. A csomag vagyonkezelését a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK) végzi.

A legnagyobb pakett a 43 828 darabos Richter csomag, amely a 44 000 forintos minimáláron 1,928 milliárd forintot képvisel, míg Magyar Telekom fővárosi tulajdonban lévő 1,449 millió részvénycsomagja az 1050 forint részvényenkénti minimáláron 1,522 milliárd forint értéket jelent.

Az előző kéthavi ciklushoz képest a két gyógyszercég minimálára változatlan maradt: az Egisé 29 000 forint, a Richteré pedig 44 000 forint. A BorsodChem minimálárát 840 forinttal 3200 forintra emelték, a Démászét viszont 545 forinttal 17 000 forintra mérsékeltékm legutóbb. Az FHB alsó árát 140 forinttal 1500 forintra emelte a közgyűlési döntés, míg a Magyar Telekomét 100 forinttal 1050 forintra csökkentette. A Pannonplastot 3500 forint alatt nem értékesítheti a főváros, míg két hónappal korábbi döntés szerint ennél 560 forinttal alacsonyabb áron is el lehetett volna adni a papírt. A Rába minimálára 200 forinttal 1000 forintra emelkedett, a Zwacké 580 forinttal 12 400 forintra csökkent.

Hasonló a minimálára a Főpolgármesteri Hivatal vagyonkezelésében lévő portfolióban lévő tőzsdei részvényeknek is. Ebben a csomagban 2 268 490 darab Magyar Telekom, 47 770 darab Rába és 8149 darab TVK részvény van. Ez utóbbi minimálára a szeptember 7-i közgyűlés óta 5800 forint.

A tőzsdei részvényeket akkor ad el a Főváros, ha valamely projekt finanszírozása miatt erre szükség van, vagy ha a szakértői elemzések és a piaci helyzet ezt indokolttá teszik. A Főpolgármesteri Hivatal által kezelt portfolió csomag például az eredeti szándék szerint a 4-es metró finanszírozást szolgálja.

Öt tőzsde cég részvényei maradtak az üzleti/megtartandó csomagban: az Állami Nyomda 4395 darab, az Émász 5000 darab, a Mol 145 930 darab, az OTP 426 871 darab és a Synergon 12 530 darab papírja.

Egy nemrégiben született közgyűlési határozat alapján nem tőzsdei cégeket soroltak át a stratégiai portfolióból az üzleti/értékesítendő csoportba. Ezek között van a Electricité de France (EdF) többségi tulajdonában lévő Budapesti Erőmű Zrt. 3,9 százaléknyi, a Díjbeszedő Zrt 2,3 százaléknyi és a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) közel egy százaléknyi részvénye. A stratégiai portfolióban maradt többek között az Elmű 10,54 százaléka, a Kempinski Hotel 9,92 százaléka és a Nagybani Piac Zrt. 48,95 százaléka is.