Még nem drágult a cigaretta és az alkohol

Vágólapra másolva!
A szeptemberi jövedéki adóemelés után egyelőre nem drágultak jelentősen a dohány- és alkoholos termékek, mivel a kereskedők nagyobb készletekkel rendelkeznek korábbról. A piac ugyanakkor nőni fog, elsősorban az illegális áruk visszaszorítása révén - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

A cigaretta és az alkoholos termékek (kivéve a bor) adója egyaránt emelkedett szeptembertől, ez azonban az inflációban még nem mutatkozott meg: szakértők szerint még a korábban felhalmozott, alacsonyabb áron beszerzett készletek futnak ki. Ugyanakkor mindkét termékcsoport piacán bővülést várnak az elmúlt évhez képest, amit elsősorban a fokozottabb határ menti ellenőrzéseknek és a jövedéki szabályozás változásainak tudnak be a forgalmazók.

A dohánypiacon a legális forgalomban elérhető többletértékesítés mértéke elérheti az 1,5 milliárd szálat is. Mindezt úgy tudja produkálni a piac, hogy a dohányosok napi átlag 136 ezer dobozzal szívnak kevesebb cigit, mint egy éve. A kereskedők két területen várnak hatékony fellépést a hatóságoktól: a magyar-román határon szerintük Románia EU-csatlakozását követően is fenn kellene tartani az intenzív ellenőrzést, illetve a városokban működő ázsiai piacokon a mostaninál alaposabb rendszabályozást sürgetnek.

A cigarettára kivetett adó 5,7, a jövedéki termék alkoholos italokra pedig - a bor kivételével - 7 százalékkal emelkedett (a cigaretta jövedéki adója jövő április 1-jétől és szeptember 1-jétől további 2,7-2,7 százalékkal nő). A KSH legutóbb közzétett adataiból az derül ki, hogy az egyéni fogyasztás rendeltetés szerinti osztályozása (COICOP) alapján a szeszes italok, dohányáruk csoport - amelynek súlyaránya 7,079 százalék - egy hónap alatti inflációja 1,8 százalékos volt.

Szakértői számítások szerint a dohánytermékeket érintő adóemelés csak nagyon korlátozottan jelent meg az árakban, egy hónap alatt mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. A raktárkészletek miatt, elemzők szerint három hónap is eltelhet, mire a megemelt adótartalmú termékek forgalomba kerülnek. Nagyobb mértékben bukkant fel az adóemelés a szeszes italok áraiban, e termékcsoport inflációja 2,3 százalékos volt. A borok augusztushoz képest 1,2 százalékkal lettek drágábbak.

A jegybank májusi inflációs jelentésének augusztusi felülvizsgálata során nem különítették el az áfa, illetve a jövedéki adók emelésének hatásait, hanem a fiskális intézkedések következményeinek elemzése során együttesen vizsgálták. Eszerint idén 0,3, jövőre 0,5, egy évvel később pedig ismét 0,3 százalékkal térítik el felfelé a fogyasztói árak éves növekedési ütemét az alappályában foglaltaktól. A jegybank megállapította, hogy rövid távon az infláció meredek emelkedését elsősorban az indirektadó-emelések (áfakulcsok, jövedéki adó) és a szabályozott árak (kiemelten a gáz-, elektromosenergia-, távhőárak) növekedése határozza meg.

Az MNB becslései szerint a fiskális intézkedések közvetlen inflációs hatása 2007-ben 3 százalék, 2008-ban 1 százalék körülire tehető. Összességében a kormányzati intézkedések hatására a 2006. második negyedéves 2,6 százalékról a jövő év első két negyedévében 8 százalék körülire emelkedhet az infláció és a maginfláció is 5,5-6 százalék körüli szintre gyorsulhat. Az adóintézkedések a lakosság rendelkezésre álló reáljövedelmét számottevően mérséklik. A lakosság mindehhez nagy valószínűséggel nettó megtakarításainak csökkentésével próbál alkalmazkodni, ám ennek mértéke attól függ, hogy az intézkedéseket mennyire tekinti tartósnak. Alacsonyabb infláció felé mutathat, ha a lakossági fogyasztás az alappályában vázolthoz képest erőteljesebben esik, ami viszont kisebb gazdasági növekedést is eredményezhet.