A kispénzűek hagyták el az evát

Vágólapra másolva!
Elsősorban az alacsony bevételű, vidéki egyéni vállalkozók hagyták el az evát az októberi adóemelés miatt. A mintegy 104 ezer evázó 1,8 százaléka döntött úgy, hogy az adónem kulcsának 10 százalékpontos emelése miatt októbertől kilép az evakörből - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Az evakört elhagyók több mint fele 5 millió forint alatti, átlagosan 2 millió forintos árbevételt ért el tavaly, 5 és 10 millió forint közötti bevételt pedig a távozók negyede szerepeltetett az előző évre vonatkozó bevallásában. Minden negyedik távozó az idén került az evakörbe, azaz mindössze 9 hónapig vállalta ezt az adózási formát.

A bevételi adatokat csak a kilépők háromnegyedénél tudta megvizsgálni az adóhivatal, a többiek még nem adták le eva-bevallásukat, mivel csak 2006-tól tartoztak az adónem hatálya alá. Az evakörből csaknem másfélszer annyi egyéni vállalkozó távozott, mint társas vállalkozás, utóbbi csoportnál a kft.-k kilépési hajlandósága erőteljesebbnek bizonyult, mint a bt.-ké. A fővárosi és a Pest megyei adózók hűségesebbnek bizonyultak, a kilépők kétharmadának székhelye ugyanis vidéken van.

Szakértők szerint a számok azt mutatják, hogy a nagyarányú emelés ellenére az eva még mindig a legkedvezőbb adózási formának számít, főként a szellemi tevékenységet végző, anyagmentes szolgáltatást nyújtó, illetve alkalmazott nélkül dolgozó cégeknek.

A kilépők tevékenységi köre rendkívül szerteágazó volt, még a legjellemzőbb tevékenységek részaránya is nagyon alacsonynak bizonyult. Az egyéni vállalkozók 150, a társas vállalkozások 255 szakterület képviselőiből kerültek ki, amiből semmiféle következtetést nem lehet levonni - közölte az APEH.

Az evások jövedelmének döntő része szolgáltatások nyújtásából származik. A bevételek több mint 60 százalékára ingatlanügyletekből, illetve gazdasági szolgáltatásból tettek szert. Más, kiemelt nemzetgazdasági ágakban a realizált bevételek aránya jóval alacsonyabb, átlagosan 5 százalék körül mozog.