Bankfúziót gátol a román kormány

Vágólapra másolva!
A román kormány úgy döntött, hogy a CEC takarékpénztár jövőbeni felvásárlója nem egyesítheti a CEC-et saját romániai leánybankjával.
Vágólapra másolva!

A Mediafax kormányforrásokra hivatkozó jelentése szerint a kormány megtartaná a román CEC 25 százalékát. Továbbra sincs ugyanakkor végleges határidő a javított ajánlatok beadására - közölte Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter. Vladescu októberben úgy nyilatkozott: nem tudja, hogy a CEC az év végéig magánkézbe kerül-e.

A júliusi döntés alapján két bank, a magyar OTP Bank Nyrt. és a görög Ethniki Trapeza maradt a döntőben a román CEC takarékpénztár 69,9 százalékos többségi privatizációjáért folyó versenyben.

Az OTP Bank Magyarországon kívül nyolc országban van jelen. A csoport mérlegfőösszege a már megvásárolt bankokkal eléri a 21 milliárd eurót.

Az OTP román leánybankja, az OTP Bank Romania 16. a román bankpiacon, egyelőre 1,3 százalékos részesedéssel, a görög bank a román piac 2,1 százalékát mondhatja magáénak leánycége, a Banca Romaneasca révén. A CEC vagyonát tekintve Románia ötödik pénzintézete, és az utolsó privatizálásra váró állami nagybank.

Az OTP Bank augusztus 16-án az OTP bankcsoport tulajdonában lévő OTP Bank Romania (OBR) jegyzett tőkéjét 30 millió euróval felemelte. A romániai hitelintézet törzstőkéje ennek révén közel 104 millió euróra, az OTP Bank tulajdonrésze pedig 99,99 százalékra emelkedett.

Az OTP csoport az OBR megszerzése óta ezzel együtt 90 millió euró összegű tőkeemelést hajtott végre a román leánycégben, legutóbb júniusban adott 20 millió eurós injekciót a fiókhálózat és az IT fejlesztésére valamint a tőkemegfelelési mutató szinten tartására.

Az eredetileg vállalati fókuszú kisbankot 2004 áprilisában, 47,5 millió dollárért vásárolta meg az OTP bankcsoport. Mint Csányi Sándor elnök-vezérigazgató az OTP idei közgyűlésén elmondta, Romániában nem piacot, hanem "belépőt" vásároltak, miután korábbi bankvásárlási kísérletük meghiúsult.

Az OBR 2005-ben 2,122 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a jelentős hálózat- és létszámbővítés miatt, az idei első félévben pedig 1,667 milliárd forintot. Az OBR a következő években is veszteséges lesz a fejlesztések miatt.

Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a közelmúltban a magyar Bankszövetség e-Hírlevelének elmondta: az év végére már jelentős hálózattal, 60-70 fiókkal, jó közepes bankként lesznek jelen a román piacon.

A bank egyelőre veszteséges ugyan, de Wolf szerint a radikális fióknyitási program befejezése után, nagyjából két év múlva ott is dinamikus eredményjavulás várható. Az OBR becsült piaci részesedése a betétgyűjtésben 0,49 százalék, a hitelezésben 0,89 százalék volt június végén az OTP Bank gyorsjelentése szerint.