Törvénymódosítás emelheti az FHB árát

Vágólapra másolva!
A kormány a jelzálogbankokról szóló törvény módosításával teszi kedvezőbbé a privatizáció előtt álló FHB helyzetét - írja a Népszabadság. A szabályozás szerint az FHB azoknak is adhat majd hitelt, akiknek több pénz kell, mint az ingatlan piaci értékének fele. A kormány a héten döntött arról, hogy eladja az FHB bank részvényeinek ötven százalékát, így a törvénymódosítás akár árfelhajtó tényezőként is hathat.
Vágólapra másolva!

A jelzálogbankokról szóló törvény módosításával hozza kedvezőbb helyzetbe eladás előtt álló bankját, az FHB-t a kormány. Az új szabály szerint már az FHB is adhat majd azoknak hitelt, akiknek több pénz kell, mint az ingatlan piaci értékének a fele - írja a Népszabadság.

A hitelfedezeti érték 100 százalékáig nyújthatnak ingatlankölcsönt a jelzálogbankok a jövőben - ha a parlament elfogadja a nemrég beterjesztett módosítást. Eddig a jelzálog-hitelintézetek a piaci értéknek körülbelül a felét adhatták oda kölcsönként - ez a korlát eddig egyedül az FHB esetében jelentett valódi üzleti korlátot, a többi jelzálog-hitelintézet anyabankjával együttműködve könnyedén adhatott több pénzt.

A fedezet alapját a pénzintézetek esetében a piaci érték 70-90 százalékát kitevő hitelfedezeti érték jelenti, és ennek az értéknek a 60 százalékát adhatták oda kölcsönként a jelzálogbankok. Az új szabály ez utóbbi értéket emelné 100 százalékra - vagyis arra a szintre, amit egyébként ma már sok bank odaad. (Annak, akinek több pénzre van szüksége a fedezet bevonását - vagyis még egy ingatlan leterhelését - ajánlották eddig.)

Harmati László, az FHB Jelzálogbank Nyrt. vezérigazgató-helyettese, a törvénymódosítást előkészítő csoport egyik tagja szerint a módosítással Magyarország felzárkózik az európai átlaghoz. Úgy véli: a jelzálogbankok piaci lehetőségei bővülhetnek, ami kedvez a jelzáloglevél tulajdonosoknak és a hiteligénylőknek egyaránt.

Miután a kormány éppen a héten döntött az FHB eladásáról (ennek értelmében a bank 50 százaléka és egy részvény szakmai befektetőhöz kerülhet), a jelzálogtörvény megfelelő módosítása akár felfelé is hajthatja a majdani eladási árat.

Az FHB még állami tulajdonban lévő részvényeit már tavaly értékesíteni akarta az állam, de félbeszakadt a folyamat. Az FHB 6,6 milliárd forintos jegyzett tőkéjének 87,88 százaléka a tőzsdére bevezetett A kategóriájú törzsrészvény, 12,12 százaléka szavazatelsőbbségi részvény. A legnagyobb tulajdonos az állam 54,11 százalékkal, ebből a most eladni kívánt 50 százalék + 1 szavazat "A" sorozatú részvény, 4,11 százalék pedig "B" sorozatú szavazatelsőbbségi részvény. További két 5 százalék feletti tulajdonos van, az Allianz Hungária 8 és a Silvermist Estate S.A. 7,6 százalékkal. Az FHB 2006 első fél évében a nem auditált nemzetközi számviteli szabványok szerint készített kimutatása alapján 3,75 milliárd forint adózott profitot ért el, 17,2 százalékkal kevesebbet, mint 2005 első félévében. A konszolidált mérlegfőösszeg június végén 524,9 milliárd forint volt, egy év alatt 16,7 százalékkal bővült.