Kisebb Telekom profit a megszorítások miatt

Vágólapra másolva!
A Magyar Telekom csoport nyeresége 7,2 százalékkal 60,3 milliárd forintra csökkent 2006 első háromnegyedévében. A nettó profit így jobb lett a várakozásnál, de a megszorítások kedvezőtlenül hatnak a cég nyereségességére a jövőben, és az osztalékról sincs hír egyelőre. Ráadásul visszavettek a bevétel növekedés üteméből is.
Vágólapra másolva!

Straub Elek, a cég elnök-vezérigazgatója a gyorsjelentésben azt emeli ki, hogy a csoport alapvető üzleti eredménye stabil volt az év első kilenc hónapjában. A bevétel- és a forintban kifejezett EBITDA-növekedés ( a készpénztermelést mutatja) egyaránt összhangban van a 2006 éves célkitűzésekkel. Ugyanakkor a magyarországi megszorító csomag negatív hatással lesz a nyereségességre az adóterhek növekedése és a háztartások távközlési kiadásaira nehezedő nyomás miatt. Emellett az EDR projekt számviteli kezelésének módosítása is kedvezőtlen az EBITDA-ra. A számviteli változás következtében módosítják is a 2006-ra és 2007-re kitűzött évi 3 százalék feletti bevételnövekedési célt, 3 százalékos átlagos növekedés elérésére.

Az első kilenc hónapban a vezetékes és a mobil üzletágak egyesülésének első hatásai már látszódtak az értékesítés és az ügyfélmegtartás területén. Ezeket azonban ellensúlyozták a hozzájuk kapcsolódó költségek, így 2006 első három negyedévében az EBITDA hatás nem volt jelentős. A következő három évben viszont már jelentős pozitív eredménnyel számolnak. A 2007-től 2009-ig terjedő időszakra vonatkozóan az előnyök nettó jelenértékét körülbelül 60 milliárd forintra becsülik. Az egyesülés pozitív hatása ellenére azonban nem változik a 2007-re vonatkozó EBITDA célkitűzés Ennek oka, hogy 2007-ben az adókedvezmények igénybevételéből származó hatás fog jelentős szerepet játszani, míg az egyesülés EBITDA hozzájárulása évről évre fokozatosan növekszik majd.

A Magyar Telekom csoport szintű bevételei 7,6 százalékkal 494,5 milliárd forintra nőttek 2006 első kilenc hónapjában a bázishoz képest. A tendencia a bevételek esetében nem változott a mobil, az internet valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ellensúlyozta a kimenő forgalmi bevételek csökkenését.

A vezetékes szegmens külső bevételei (a szegmensek közötti bevételek kiszűrése után) 3,5 százalékkal 253,4 milliárd forintra nőttek. Az EBITDA 90,5 milliárd forintot tett ki, a külső bevételekre vetített EBITDA ráta 35,7 százalék volt.

A mobil szegmens külső bevételei 12,3 százalékkal 241,2 milliárd forintra nőttek a hang alapú és az értéknövelt szolgáltatásokból származó bevételek bővülése valamint az EDR projekt számviteli kezelésének módosítása következtében. E szegmens EBITDA-ja 102,1 milliárd forintot tett ki, a külső bevételekre vetített EBITDA ráta magas, 42,4 százalék volt.

A teljes csoport szintű EBITDA kismértékben, 0,6 százalékkal 192,6 milliárd forintra nőtt, az EBITDA ráta 39,0 százalék volt. A csoport EBITDA a társaságnál zajló vizsgálattal kapcsolatos költségek nélkül (3,1 milliárd forintot tett ki szeptemberig) 195,8 milliárd forint volt, az EBITDA ráta pedig 39,6 százalék.

A nettó pénzügyi veszteség 21,6 milliárd forint volt az év első kilenc hónapjában, szemben a 2005 első három negyedévi mínusz 23,5 milliárd forinttal. A nettó pénzügyi eredmény javulását főként az alacsonyabb forint alapú kamatköltség eredményezte, melynek oka a forint alapú hitelek alacsonyabb átlagos kamatlába. A nettó pénzügyi eredményt rontotta viszont a forint gyengülése miatti 3,1 milliárd forinttal magasabb árfolyamveszteség.

A nettó eredmény 7,2 százalékkal 60,3 milliárd forintra mérséklődött. Ennek oka a gyorsjelentés szerint elsősorban a magasabb értékcsökkenés.