MVM: Nyílik az olló az áramárak között

Vágólapra másolva!
Magyarországon gyorsuló ütemben nyílik az olló a versenypiaci és az árhatóság által szabályozott közüzemi nagykereskedelmi áramár között. A Magyar Villamos Művek Zrt. szerint ez okozza azt az anomáliát, hogy a teljes piacnyitás előtt mintegy fél évvel a szakértők a közüzembe visszalépési hullámmal számolnak.
Vágólapra másolva!

Az MVM csütörtöki közleményében rámutat: az anomália oka, hogy a közüzemi hatósági ár számos - a választásra feljogosított nem lakossági - fogyasztói kategóriában versenyképesebb, mint a versenypiaci ajánlatok. Ez viszont úgy alakult ki, hogy a magyar villamos energia versenypiac árai felzárkóztak a német illetve a régiós piaci árakhoz. Szó sincs arról, hogy a közüzemi nagykereskedő szűkös kínálata okozná a magas árakat, azok egyszerűen az európai ártrendekkel együtt mozognak.

A hazai villamos energia versenypiac árainak alakulásában komoly szerepet játszanak az import források árai, amelyek ármozgása a német, illetve a szomszédos országok árampiacainak trendjeit követi. 2006-ban ezeken az árampiacokon az árak fokozatosan emelkedtek, jelenleg megawattóránként 57,7 eurós szinten mozognak, ami kilowattóránként 15 forintnak felel meg.

Az áremelkedés egyik fő oka az MVM szerint az, hogy a régióban a piacra vihető források csökkenése várható, mivel Szlovákiában, Csehországban és Bulgáriában is több erőművi blokkot leállítanak a közeli jövőben. A hazai közüzemi értékesítési ár kilowattóránként mintegy 13 forint, így ésszerű a versenypiaci fogyasztók magatartása, hogy visszatérnének a kedvezőbb árat kínáló közüzemi piacra.

Az MVM Villamosenergia Kereskedelmi Zrt.-t (MVM VK Zrt.) ellátási kötelezettség terheli a magyarországi közüzemi fogyasztókkal szemben, ezért a rendelkezésére álló forrásokból mindenkor csak olyan mennyiségben tud kapacitást felajánlani a versenypiac számára, ami az ellátási kötelezettségét az imént említett visszaáramlás mellett sem veszélyezteti, áll a közleményben.

Az MVM legutóbb 2006. november 9-én tartott kapacitás aukciót, amelyen összesen több mint 300 megawatt kapacitást vitt piacra. Ezt a kapacitást több piaci szereplő, közöttük az Ipari Energiafogyasztók Fóruma, kevesellte. Az aukción kialakult átlagár meghaladta a kilowattóránként 15 forintot.