Lakossági hiteleken híznak a magyar bankok

Vágólapra másolva!
A magyar bankok régiós összevetésben is jól teljesítenek, aminek elsősorban a lakossági hitelezés, azon belül is, főleg a devizahitelek állományának megugrása az oka - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A tavalyinál jóval gyorsabb ütemben, 23,4 százalékkal növekedett a hazai hitelintézetek öszzesített mérlegfőösszege az első kilenc hónapban, amely a cseh, szlovák és lengyel szereplők eddig megadott számaival összehasonlítva az egyik legjobb eredmény a régióban. A hazai hitelintézetek látványos növekedését - hasonlóan az utóbbi évekhez - a hitelezési aktivitás bővülése generálta: a pénzügyi felügyelet friss statisztikái szerint ugyanis, a hazai szereplők csaknem negyedével bővítették hitelállományukat a szeptemberig tartó egy év alatt. A magyar piacon, a hiteleken belül megdöbbentő méreteket öltött a devizatételek emelkedése: csak a lakossági kölcsönök állománya több mint duplájára duzzadt, összességében pedig több mint 40 százalékos bővülést regisztrált a PSZÁF.

A profitot illetően már nem ennyire egyértelmű a helyzet: a hazai bankszektor a szeptember végéig számított egy év alatt mindössze másfél százalékos bővülést produkált, holott egy évvel korábban még 18 százalékkal meg tudta fejelni a bázisidőszaki adatot. Az éves profitot illetően ugyanakkor még javulhat a kép: az első kilenc hónapos, 278 milliárdos adózott nyereség ugyanis nem sokkal marad el az előző, teljes évi 314 milliárdtól.

Ezzel együtt, régiós összehasonlításban a nyereségoldalon sem számít gyengének a hazai hitelintézetek teljesítménye, hiszen az eddig megjelent számok alapján a régiós versenytársak is eléggé vegyes összképet nyújtanak, ráadásul az egyéni teljesítmények alapján szintén a magyar bankok tűnnek a legjobbnak. Figyelemre méltó emellett az is, hogy a magyarországi szereplők közül minden, a háromnegyedéves számait közzétevő szereplő teljesítménye vagy elérte, vagy némileg meg is haladta az előzetes várakozásokat.