Megszavazták a 2007-es büdzsé fő számait

Vágólapra másolva!
Kedden döntött az Országgyűlés a 2007-es költségvetés fő számairól, ezután már csak az egyes kereteken belül lehet átcsoportosítani. A parlament kedden 162 módosítást fogadott el a büdzsében. A módosítások nyomán  a deficit 3,5 milliárd forinttal emelkedett. A nemzetközi piacok a konvergenciaprogram egyfajta csatapróbájának tekintik a költségvetés elfogadtatását: ha a büdzsé felpuhul, oda az ország nehezen visszaszerzett hitelessége, ennek ellenére elemzők nem féltik a forintot a keddi parlamenti döntésektől.
Vágólapra másolva!

Elfogadták a költségvetés főösszegeit a parlamentben. Varga Mihály, az országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke - a bizottság döntését tolmácsolva - kiemelte, hogy a hiány 3,5 milliárd forinttal emelkedett az eredeti javaslathoz képest, viszont a tb-alapok egyenlegei 3,4 milliárd forintot javultak.

A 2007. évi központi költségvetés bevételi főösszege az eredetileg tervezett 6687,4611 millió forinthoz képest 6669,4911 milliárd forintra csökkent. A kiadás a tervezett 8340,4362 milliárd forintról 8325,9767 miliárdra nőtt. A hiány tehát 3,5 milliárddal emelkedett: 1652,9751 milliárdról 1656,4856 milliárdra.

A társadalombiztosítási alrendszer - tehát a nyugdíj és egészség alap együttvéve - bevételi főösszege 4202,4313 milliárd, kiadása 4229,9312 milliárd, míg a hiánya 27,4999 milliárd forint lesz. Ezen belül a nyugdíjalap nullszaldós lesz, így a bevétele és a kiadása is 2561,725 milliárd forint. Az egészség alap 1637,7463 milliárd forint bevétellel, 1665,2462 milliárd kiadással és 27,4999 millió hiánnyal megy tovább a költségvetési tárgyaláson.

A módosítások legnagyobb vesztese a minisztériumok közül a GKM, a támogatása 3,4 milliárddal csökkent. Az Egészségügyi Minisztérium támogatása 934 millióval lett kevesebb. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium 978 millió forinttal, míg a Miniszterelnökség 526 millió forinttal jut több támogatáshoz. A parlament elfogadta a főösszegeket, így most már csak olyan kapcsolódó módosító indítványok nyújthatók be a költségvetéshez, amelyek sem a bevételt, sem a kiadást, sem pedig a hiányt nem érintik. A jövő évi költségvetés részletes vitája jövő héten folytatódik.

A 2007-es költségvetés fő számai milliárd forintban

Bevétel

(+/- a tervhez képest)

Kiadás

(+/- a tervhez képest)

Hiány

(+/- a tervhez képest)

Központi költségvetés

6669,4911

(-17,97 milliárd)

8325,9767

(+14,4595 milliárd)

1656,4856

(+3,5 milliárd)

Társadalombiztosítás

Ezen belül

4202,4313

4229,9313

27,4999

Nyugdíjalap

2561,725

2561,725

0

Egészségalap

1637,7463

1665,246

27,4999



162 módosítás egy nap alatt

Egy gombnyomással szavazta meg a kormány által támogatott 140 költségvetés-módosító javaslatot a parlament. Ugyanakkor további 22 ellenzéki és vegyes javaslatot támogattak még a képviselők, így összesen 162 ponton módosították a 2007. évre tervezett költségvetést.

Sok kormánypárti módosító javaslatot jegyzett Szabó Lajos (MSZP) és Gegesy Ferenc (SZDSZ). Például a Nemzeti Autópálya Zrt. és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. eladósodását limitálta a két képviselő. A két társaság együttesen csak 5 milliárd forintig adósodhat el, a pénzügyminiszter, valamint a gazdasági és közlekedési miniszter együttes jóváhagyásával. E felett már a kormány jóváhagyása szükséges. A korlátok addig érvényesek, amíg a társaságok többségi állami tulajdonban vannak.

Ugyancsak ez a két képviselő javasolta, hogy ha egyházi intézmény kezd szociális szolgáltatást nyújtani 2007-ben (ezt hívják új belépőnek), akkor ugyanazt a támogatást kapja, mint ha önkormányzati szervezet végezné a szolgáltatást. Elfogadták azt a javaslatot, amely szerint a személyi jövedelemadó 1 százalékát illegális hulladéklerakók felszámolására is fel lehet ajánlani például a parlagfű írtása és az erdőtelepítés mellett.

A kormány határozata nyomán a Közlekedési, valamint a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum közel 1 milliárdos költségvetése - a múzeumokkal együtt - a GKM-től az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz került át. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár több mint 200 milliós támogatása az Egészségügyi Minisztériumtól került ugyanehhez a tárcához. Egy módosítás szerint a televízió 967 forintos üzembentartási díját csak jövő áprilistól kell fizetni, addig az állam átvállalja. Ennek indoka, hogy az APEH addigra tud felkészülni a díj beszedésére.

A HugaroControl Magyar Légiforgalmi szolgálat eredetileg 19 milliárd forintos bevétel mellett ugyanannyi kiadással volt bent a költségvetésben. Kuncze Gábor (SZDSZ) jegyezte azt a javaslatot, amely a szolgálatot kivette az állami költségvetésből, hiszen a kormány döntése alapján az jövő év első napjától zrt.-vé alakul, és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vagyonkezelési szerződést köt. Ez alapján 1,5 milliárd forint vagyonhasználati díjat fizet a KVI-nek. A határon túli magyarok egészségügyi ellátásának támogatása 116 millióról 200 millió forintra emelkedett.

Egyéni kezdeményezések

A Pénzügyminisztérium költségvetési fejezetbe bekerült egy új 17 milliárdos tétel. Az állam ezt a nyugdíjalapnak fizeti jövőre korkedvezmény-biztosítási járulék címén. Valójában ez egy játék volt, miután az alap 159 milliárdosra tervezett támogatását előbb csökkentették az említett 17 milliárddal, majd egy új sorban hozzáírták korkedvezmény-biztosítási járulék címén.

Forrás:
Csak a Vöröskereszt támogatásában volt teljes egyetértés

Az Alkotmánybíróság ez év utolsó napjával megsemmisítette a lakásfinanszírozási kormányrendelet azon passzusát, amely előírta, hogy az önkormányzatok mire használhatják fel az államtól kapott lakáscélú támogatást. A szöveg nem változott, de immár törvényerőre emelkedik, és így alkotmányos lesz. Tehát a támogatás adható ajándékba vagy kamatos, netán kamatmentes kölcsönként, telek vagy használt lakás vásárlására, meglévő lakás bővítéséhez, felújításához, lakáscélú kölcsön törlesztéséhez, lakbérhez vagy bármilyen más lakással kapcsolatos költség viseléséhez.

A digitális műsorsugárzásra történő átállás miatt szükségessé váló szabályozásra fordítható pénz a Miniszterelnökségnél szerepelt, de az 50 millió forint 150-re emelve a GKM-hez került át, a feladattal együtt.

Négypárti javaslattal kapott a Vöröskereszt az eredeti 123 millió forint támogatás mellé további 120 milliót, amit a parlament is egyhangúlag támogatott. Kékesi Tibor (MSZP), Répássy Róbert (Fidesz), Béki Gabriella (SZDSZ) és Pettkó András (MDF) ezt a pénz több helyről "csipegette le", például 30 milliót a Miniszterelnökség 3 milliárdos lakossági tájékoztatási, illetve ugyanennyit a dologi kiadások keretéből.

A hátrányos helyzetű települések helyzetét javítja Nógrádi László és Latorcai János (Kereszténydemokrata Néppárt) egyhangúlag elfogadott javaslata. Az ilyen települések az uniós pályázatokon az önerő kiegészítésére is pályázhatnak. Az eredeti szövegben erre azok jogosultak, akiket külön jogszabály által nevesített kistérségekhez tartoznak, de ez úgy változott, hogy a saját erő kiegészítésére jogosultak azok az önkormányzatok, amelyek az utóbbi két évben a hátrányos helyzetük miatt támogatást kaptak. A korábban kiadott feltételes támogatási döntésről szóló ígérvények pedig nem jövő év első napján, hanem csak július 1-jén vesztik érvényüket.

Elfogadta a parlament Molnár Albert és Kékesi Tibor azon javaslatát, hogy a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap forrásait jövőre 40, 2008-ban 50, 2009-ben pedig 60 százalékban a vállalkozások kutásainak fejlesztésére kell fordítani. A gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésének 210 milliárdjából javasolt elvonni 2,5 milliárd forintot Pál Tibor és Farkas Imre. Ezt a pénzt a belterületi utak szilárd burkolattal való ellátásáta fordítják.

Gulyás József javaslata nyomán az önkormányzati vis maior keret nő 120 millióval, összesen 360 millióra. Ehhez a forrást a megyei területfejlesztési tanácsok működési költségvetéséből csoportosítják át.

Nem befolyásolja a büdzsé a forintpiacot

Fotó: MTI
A piac már beárazta a konvergenciaprogram pozitív megítélését

Elemzői vélemény szerint nem kell attól tartani, hogy a költségvetés felpuhul a módosító indítványok hatására. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő makroelemzője szeirnt a konvergenciaprogrammal harmonizáló költségvetés akkora lélegzetvételű változtatásokat tartalmaz, hogy a néhény milliárd forintnyi módosítás miatt a befektetők nem aggódnak. Az elemző szerint a költségvetés végleges elfogadása után várhatóan januárra készítik el az elemzők végleges véleményüket a költségvetésről.

Semmi hatása nem volt a forintárfolyamra a módosító indítványok elfogadásának - véli Hont András, a Hamilton Tőzsdeügynökség forintpiaci üzletkötője. Hont szerint a piac már beárazott minden, a konvergenciaprogrammal kapcsolatos pozitív hatást. Hont szerint a program gazdasági növekedést lassító hatásai hathatnak a későbbiekben kedvezőtlenül a forintra. Hont András szerint a nyugodt piac kedveli a magasabb hozamú valutákat - még ha azok magasabb kockázatot hordoznak is -, ezért nőtt meg az érdeklődés a forint iránt.