Százmilliós fejlesztési tőke 4 százalékért

Vágólapra másolva!
Banki hitel helyett kockázati tőkével is sikerre lehet vinni egy jó üzleti tervet. Egy most megjelent új termékkel a befektetők is könnyebben meggyőzhetők.
Vágólapra másolva!

A Start Zrt. egyedi tőkegarancia-terméket vezet be, amely a fiatal és tőkeszegény, viszont nagy terveket dédelgető kis- és középvállalkozások számára jelenthet megoldást - derül ki a cégnek az [origo]-hoz eljutatott közleményéből.

A társaság a befektető számára a befektetett tőke 50-80 százalékának visszafizetését garantálja 5 és 100 millió forintos értékhatár között abban az esetben, ha az érintett kkv felszámolás vagy végelszámolás alá kerül a garancia futamideje alatt.

A potenciális befektetőtársat kereső kisvállalkozásnak azt kell mérlegelnie, megéri-e számára, hogy a garantált befektetési érték évi 1-4 százalékát (e mértéket egyedi minősítése alapján határozzák meg) garanciadíjként kifizetni azért, hogy könnyebben találjon befektetőtársat tervei finanszírozásához.

A garanciadíj mértéke lényegében a bankok által felszámított fix költségekkel (értékbecslési díj, folyósítási és rendelkezésre tartási jutalék) egyenértékű, ám lényegesen nagyobb tőkéhez és így lehetőséghez juttatja a vállalkozást.

A kis- és középvállalatok (kkv) tőkeigénye elsősorban a vállalkozás felfutásának időszakában, általában a cég megalakulását követő 2-3 évben jelentős. Ekkorra a cég már túljutott a megalakulás nehézségein, sőt "tesztelte" is piacát, de viszonylag csekély múlt áll mögötte.

Ilyen feltételek mellett nem lenne módja egyetlen társaságnak sem arra, hogy a piacról tőkét szívjon saját vállalkozásába, hiszen a tőkekínálat elvárásainak a kkv-k egyetlen paraméterben sem tudnak megfelelni, korábbi teljesítményük nem jelent semmiféle kapaszkodót. Így a befektetésen elérhető hozam is bizonytalan.

Az elmúlt években ugyan a hazai pénzintézetek finanszírozási hajlandósága jelentős változáson ment keresztül, a piacon e szegmens számára fellelhető hitelek többsége nem lép túl a forgóeszköz-finanszírozás keretein.

A klasszikus beruházási hitelek kapcsán a bankok továbbra is a korábbi kemény, számottevő önerőt és fedezetállítást megkövetelő szabályrendszerben gondolkodnak, hiszen betéteseik érdekében szigorú szabályokat kell követniük, nem válhatnak kvázi tőkebefektetőkké.

A kockázatitőke-befektetők tisztán piaci alapon az átlag feletti kockázatok miatt eddig csak elenyésző mértékben voltak aktívak ebben a vállalati körben. A nemzetközi példák azt mutatják, hogy a kkv-k könnyebben tudnak a fejlesztésükhöz tőkéstársat bevonni, ha a befektetők el tudják kerülni a befektetés teljes elvesztését, vagyis a fogadó cég csődjét.