Lobbi küzd Brüsszelben az euró ékezetéért

Vágólapra másolva!
Az Európai Parlament jobb- és baloldali magyar képviselői közösen követelik az Európai Központi Bank elnökétől, hogy magyarul továbbra is hosszú ó-val lehessen írni az uniós valutát és az új tagországok is kerüljenek fel az euróérmékre. A bank ugyanis a bevezetés kitolásával fenyegeti az egységes írásmódot nem alkalmazó országokat.
Vágólapra másolva!

Az uniós parlament magyar képviselői levélben kérik az Európai Központi Bank elnökétől, hogy az unió hivatalosan is ismerje el a közös európai pénz magyar helyesírását, és amellett érvelnek, hogy a közös európai fizetőeszközt hosszú ó-val lehessen írni. A képviselők azt is szóvá tették, hogy az euróérméken még mindig csak a régi tagállamok térképe látható.

A képviselők ugyanis megütközéssel olvasták az Európai Központi Bank (EKB) 2006. decemberi konvergenciajelentésének azon részét, amely az uniós szerződéssel összeegyeztethetetlen és megszüntetendő gyakorlatnak nevezi, hogy egyes tagállamokban nem az "euro" elnevezést használják.

A magyar EP-képviselők az Európai Központi Bank decemberi jelentésének megállapításával szemben úgy vélik, nem kell minden esetben ragaszkodni az "euro" írásmódhoz, hanem figyelembe kell venni az egyes nyelvek sajátosságait is. Ebből pedig az következik, hogy magyarul a kiejtésnek és a kialakult hagyományoknak megfelelően az "euró" írásmód a helyes - írják a képviselők.

A levélírók hivatkoznak arra is, hogy - szerintük egyébként helyesen - a pénzeken görögül is olvasható a közös fizetőeszköz neve, sőt a görög váltópénzeken még csak nem is a cent görög megfelelője, hanem a "lepta" szó áll. A nyelvi eltéréseket - vélik - a magyar helyesírásnál is figyelembe kell venni.

A képviselők a levél végén "tűrhetetlennek" nevezik, hogy a közös fémpénzeken még most, a 2004-es bővítés után több mint két és fél évvel is csak a régi tagországok látszanak, ráadásul függetlenül attól, hogy az eurót használják-e vagy sem.

A Jean-Claude Trichet-nek küldött levelet az Európai Parlament magyar anyanyelvű képviselői és megfigyelői nevében az Európai Parlamentben képviselt négy magyarországi párt, a Fidesz, az MSZP, az SZDSZ és az MDF brüsszeli delegációvezetői (Szájer József, Tabajdi Csaba, Szent-Iványi István és Olajos Péter), valamint a szlovákiai Duka-Zólyomi Árpád (MKP) és a romániai Kónya-Hamar Sándor (RMDSZ) írták alá.