Lejár a gázártámogatás első határideje

Vágólapra másolva!
Aki legkésőbb január 8-án leadja gázártámogatási igénylését, az már februárban hozzájuthat az új támogatás első részletéhez. Visszamenőleg azonban az is megkapja a kompenzációt, aki legkésőbb márciusban kérelmezi azt.
Vágólapra másolva!

Január 8-án, hétfőn jár le a gázártámogatási kérelmek első igénylési határideje. A legkésőbb hétfőn leadott gázártámogatási kérelmek után már februárban jár a támogatás, míg a március 31-ig beérkező igénylések után a fogyasztók visszamenőlegesen kapják meg a támogatást, melyet a szolgáltató a támogatás megállapítását követően egy összegben von le a legközelebb esedékes számlából. Akik csak március 31-ét követően nyújtják be az igényüket, a kérelem benyújtását követő hónaptól lesznek jogosultak a támogatásra. A jogosultságot megállapító határozatok postázása január 1-jét követően kezdődött meg.

Tehát azok is megkapják a támogatást már a februári fogyasztásra, akik január 8. után, de március 31. előtt küldik vissza az igénylést. Igaz, csak egy-két hónappal később.

A támogatáshoz való mielőbbi hozzájutás és a félreértések miatt is a fogyasztók valóságos rohamot intéztek az újévben a gázszolgáltatók ügyfélszolgálati irodái ellen. Az új gáztámogatáshoz ugyanis új feltételek tartoznak, így például az igénylő csak az a személy lehet, akinek a nevén a gázóra van. A tumultuózus jeleneteket az váltotta ki, hogy az ügyfelek zöme a napokban akarja átíratni a gázfogyasztást mérő órát a saját nevére. A határidő hétfői lejártával valószínűleg ismét a normális szintre csökken az ügyintézés időtartama, bár az utolsó napon még zsúfoltságra és többórás várakozási időre lehet számítani. A március végi határidő felé közeledve a mostanihoz hasonló tömeg béníthatja meg az ügyfélszolgálatokat, érdemes tehát azelőtt elintézni az adminisztrációt.

A jogosultak háromnegyede beadta igénylését

Január 8-ig pontosan 1 469 334 támogatási kérelem érkezett a Magyar Államkincstárhoz, azaz a támogatásra jogosultak körülbelül 75 százaléka beadta az igénylését. A beadott igénylőlapok mintegy 70 százalékát már feldolgozták, egynegyedét hiánypótlásra visszaküldték, és mindössze 1 százalékát utasították el - olvasható a kormány közleményében.

Az igénybevevők nagy aránya mind nemzetközi, mind hazai összehasonlításban kiemelkedőnek számít. Franciaországban például a jövedelempótló támogatást a jogosultak 52-65 százaléka, Németországban lakhatási támogatást a jogosultak 60 százaléka, míg szociális segélyt a rászorulóknak csak kevesebb mint a fele igényel. Magyarországon a szociális segélyezésben a jogosultak átlag 60-65 százaléka vesz részt.

Az új igénylési metódussal már több probléma is adódott. A rendszer nehézségei és a kért adatok kezelésével kapcsolatos aggályok mellett a szolgáltatóknak és hatóságoknak nem volt elég idejük arra, hogy maradéktalanul felkészüljenek a változásokra. Az Államkincstár nem tudta minden háztartásba eljuttatni az igénylőlapokat, de ennek nem a posta volt az oka, hanem hogy kevesebb nyomtatvány készült. Több gázszolgáltató irodája pedig zárva volt január első napjaiban, mivel informatikai rendszerük nem készült fel a gázórát átíratni akarók inváziójára. Később ugyan kinyitottak, de sok helyen átíratás helyett csak egy igazolást tudtak adni az átíratás megkezdéséről, ami később még szintén problémákat okozhat.

Az új támogatási rendszer országos szinten több százmillió forint szoftverfejlesztési költséget ró a szolgáltatókra, de az alkalmazottak számát is bővíteni kellett. A legnagyobb gondot azonban a szoros határidő jelenti: bár a szolgáltatóknál az ünnepek között is nagy erőkkel dolgoztak, értesülések szerint a technikai hiányosságok egyes esetekben akár a jóváírás csúszásához is vezethetnek.

Aki a gáz- és távhőtámogatási adatlap kitöltéséhez segítséget szeretne kapni, a 189-es zöld szám mellett személyesen fordulhat az ország területén lévő 174 munkaügyi kirendeltség bármelyikéhez, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) 29 megyei igazgatóságához is. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján továbbra is letölthető maga az adatlap, a kitöltési útmutató, valamint a leggyakrabban feltett kérdések és válaszok, köztük például a beszámítandó jövedelemmel kapcsolatosak. Ugyanitt megtudható a Magyar Államkincstár címlistája is, a kitöltött adatlapot ugyanis ide kell beküldeni. Amennyiben szükséges, a munkaügyi kirendeltségeken az ügyfelek adatlapot is kaphatnak, ezt azonban - kitöltve - nekik kell a Magyar Államkincstárhoz eljuttatniuk.

Fölösleges a villanyóra átíratása

Az utóbbi időben az az álhír terjedt el a lakossági ügyfelek között, hogy a gázártámogatáshoz a villanyórát is erősen ajánlott átíratni az igénylő nevére, ami az ELMŰ ügyfélszolgálatán a gázszolgáltatóknál tapasztalhatóakhoz hasonló tömeget idézett elő. A pletyka szerint, ha valaki meg akarja kapni a gázkompenzációt, annak a víz- és villanyórát is saját nevére kell íratnia, mivel az Apeh ezeket is ellenőrízné. Ez azonban egyáltalán nem igaz - mondta el az [origo]-nak Boros Norbert, a Budapesti Elektromos Művek Nyrt. kommunikációs vezetője.

A villamos energia ártámogatása ugyanis jelenleg alanyi jogon jár, vagyis a fogyasztási hely a jövedelmi, családi állapottól függetlenül részesül a kompenzációból. Ezek szerint az éves fogyasztás 1320 kilowattórát meg nem haladó részére némi támogatás mind a 4,8 millió lakossági fogyasztónak automatikusan jár, és csak e fölött kell a piaci árat megfizetni. A fogyasztási határérték alatt a 20 százalékos áfát nem számítva kilowattóránként 30,20 forint a tarifa, e fölött 31,40 forint.

Vagyis a villanyóra átíratása a gázártámogatás érdekében teljesen fölösleges, semmi haszna, viszont az ügyfélszolgálatok kapacitását jelentősen leterheli. Emiatt nem csak az irodákban alakulhat ki torlódás, de a telefonos ügyfélszolgálatot is nehezebb elérni. (Olvasóink jelzései szerint az utóbbi időben telefonon szinte lehetetlen az ügyfélszolgálattal kapcsolatba lépni.) A tájékozatlanságból táplálkozó mizéria miatt a számlák esetleg késhetnek, bár ezt az ügyfelek a legritkább esetben teszik szóvá - tette hozzá az elektromos művek sajtófelelőse.