Már a stratégiai olajkészletből megy az ellátás

Vágólapra másolva!
Felszabadította a stratégiai olajtartalékokat kedden este Kóka János gazdasági miniszter. A Mol napi 15 ezer tonna kőolajat használhat fel egy héten keresztül. A Külügyminisztérium a válság gyors rendeződését várja, mindazonáltal az Adria-vezeték már jelen állapotában is képes lenne a magyaron felül a szlovák igényeket is fedezni. Az olaj ára, az újabb orosz vita ellenére, egyelőre nem indult el felfelé a piacon.
Vágólapra másolva!

A helyzetből adódó minden lehetőséget figyelembe véve kijelenthető, hogy nem lesz elakadás a magyarországi finomítói és üzemanyagellátásban, továbbá árnövekedésre sem kell számítani - mondta el Kóka János gazdasági miniszter a kőolajellátás biztonságáról szerdán tartott egyeztetés után. A parlamenti megbeszélésen részt vettek a kormány, a Mol, a Magyar Energiahivatal és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség képviselői.

Egy hétre felszabadította kedden este Magyarország stratégiai kőolajkészleteit Kóka János gazdasági miniszter. A készletekből napi 15 ezer tonna kőolajat lehet felhasználni, ez a hazai fogyasztás fedezésére elegendő. A Molnak a felhasznált kőolajat a Barátság kőolajvezeték beindítását követő hat hónapon belül kell visszapótolnia.

A biztonságos ellátás feltételei tartós kiesés mellett is biztosíthatóak, mivel mintegy 500 ezer tonna nyersolaj áll rendelkezésre a stratégiai készletekben. A gazdasági miniszter által a készletekből engedélyezett napi 15 ezer tonna kényelmesen fedezi az igényeket, mivel összességében naponta mintegy 13 ezer tonna felhasználására van szükség jelenleg Magyarországon - mondta Kóka János szerdán. A gáztartalékok szintén elégségesek (mintegy 3 milliárd köbméter), ráadásul a megszokottnál enyhébb idő miatt gázt helyettesítő olajtartalékra sincs szükség.

A 15 ezer tonna egyébként pont annyi amennyit a Mol fel tud naponta dolgozni. A Barátság olajvezetéken naponta 22 ezer tonna kőolaj jött, a 15 ezer tonnán felüli rész azonban vagy tranzit olaj volt, vagy az a mennyiség amit a Mol tovább exportált.

A miniszter engedélye egyelőre elméleti, nem jelenti azt, hogy a Mol egyből hozzájut a tartalékokhoz, azonban ez nem jelent problémát, hiszen a társaság rendelkezik néhány napra saját tartalékkal - tudta meg az [origo] az olajtársaságtól. A stratégiai tartalék ténylegesen szerda délutántól áll rendelkezésre, amint azt a gazdasági miniszter elmondta.

"Amennyiben a helyzet előbb rendeződik, természetesen nem használnak többet a stratégiai tartalékból" - ismertette az eljárást az [origo]-val Rácz Krisztina, a GKM kommunikációs főosztályvezetője. Rácz elmondta: Magyarország folyamatos kapcsolatot tart az orosz olaj- és gázellátásnak hasonlóképpen kiszolgáltatott visegrádi négyek kormányaival. Az Európai Unió a kialakult helyzet miatt várhatóan csütörtökön kezd majd - egyelőre szakemberi szintű - tárgyalásokat az energiaellátásról.

Az Adria-vezeték 10 nap alatt beüzemelhető

Az orosz fél hivatalosan még nem értesítette a Molt a vis maior helyzet fennállásáról - mondta el Hernádi Zsolt, a társaság elnök-vezérigazgatója. Anyagi kárról egyelőre nem is érdemes beszélni, hiszen a Mol saját technikai készletei szerda délutánig kitartanak, azután pedig a stratégiai tárolókból jóideig fedezhető a kereslet. Egy esetleges elhúzódó válság az ellátás új módjait tenné szükségessé, de egy ilyen forgatókönyvben is az árakat a világpiaci kereslet-kínálat határozná meg, és nem egy ragionális vita.

Ebben az esetben az Adria-vezetéken keresztül biztosítani lehetne a szállítást, amely már jelen állapotában is képes lenne a magyoron felül a szlovák igényeket is fedezni. Nagyobb leállás esetén az Adria-vezeték körülbelül 10 nap alatt állítható szolgálatba, míg Magyarországnak 20-30 nap kell az átállásra. Hosszabb távon azonban érdemes lehet az Adria-vezeték kapacitásának bővítésére, továbbá az odesszai vezeték üzembe állítására is gondolni, mivel ez utóbbi is alkalmas lehet a szlovák és magyar igények kielégítésére - mondta el az olajcég vezetője.