Csökkennek az agglomerációs bérletárak

Vágólapra másolva!
A 16 érintett Pest megyei önkormányzat nem járul hozzá az agglomerációs településen közlekedő tömegközlekedési járatok finanszírozásához, de így is csökkennek a bérletárak - jelentették be a gazdasági tárca, a főváros és a települések képviselői a pénteki egyeztetést követően.
Vágólapra másolva!

Az önkormányzatok inkább rászorultsági és szociális alapon osztják el a lakosoknak azt a 101 millió forintot, amit a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a járatok finanszírozásához való hozzájárulásként kért - mondta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere. Hangsúlyozta: az összeg befizetését azért nem vállalják, mert a főváros tulajdonában lévő tömegközlekedés finanszírozása állami feladat.

Garamhegyi Ábel, a GKM államtitkára megerősítette, a tárca 1,29 milliárd forintos többletterhet vállalt az agglomerációs településekre érvényes nyugdíjas- és tanulóbérletek árainak csökkentése érdekében. Az összeg előteremtéséhez a főváros és a GKM fele-fele arányban járult hozzá. A GKM azért kérte a 101 millió forintos hozzájárulást az önkormányzatoktól, hogy az ott használt bérletek ára is csak az átlagos 13,5 százalékkal emelkedjen - mondta Garamhegyi. Az átcsoportosítási igény gyorsasága miatt nem tudták előteremteni a hiányzó 101 millió forintot - mutatott rá. Hozzátette: egyelőre nem tudják, hogy így február 1-jétől pontosan hány százalékkal lesz magasabb a bérletek ára a tavalyihoz képest.

Közölte, hogy a támogatás elkülönítésére a kormány adott felhatalmazást, ez azonban más - egyelőre nem ismert - területen elvonást fog eredményezni.

Szűcs Lajos, Pest Megye Közgyűlésének elnöke közölte: a pénzügyminiszterhez fordulnak annak érdekében, hogy a BKV megkapja azt a 76 milliárd forintot, amelyre számításuk szerint a közösségi közlekedés normatív támogatására vonatkozó idei törvény alapján jogosult. Azt is kezdeményezik, hogy a 101 millió forintot a kormány próbálja meg előteremteni.