Kamtemelést hozhat az inflációs kockázat

Vágólapra másolva!
Kevés esélyt adnak az esetleges hétfői magyarországi kamatemelésre londoni feltörekvő piaci elemzők. Februárban viszont már a többségük szigorítást, vagyis kamatemelést vár.
Vágólapra másolva!

Az inflációs kockázat kamatemelésre kényszerítheti a magyar jegybankot, különösen annak ismeretében, hogy az amerikai gazdaság változatlanul erőteljes teljesítménye miatt csökken az amerikai jegybank (Fed) kamatcsökkentési hajlandósága.

Ez utóbbival kapcsolatban a BNP Paribas befektetési csoport hétvégi feltörekvő piaci előrejelzésében megjegyzi, hogy a legutóbbi robusztus amerikai makroadatsor "késlelteti" a korábban megjósolt kemény landolást az amerikai gazdaságban. A BNP Paribas hétvégi magyarországi előrejelzése szerint, ha hétfőn még nem is, de februárban már várható egy 0,25 százalékpontos kamatemelés az MNB részéről. A BNP Paribas kitart azon jóslata mellett, hogy a magyarországi jegybanki kamatszint még az idei első negyedévben 8,75 százalékon fog tetőzni, áll az elemzésben. A kamatemelések szükségesek az inflációs várakozás erősödésének megakadályozására, véli a BNP, főleg, ha Járai Zsigmond MNB-elnök jóslata a 10 százalék feletti 2007 eleji éves inflációs adatokról helytállónak bizonyul.

A BNP Paribas szerint a februári inflációs jelentés és a januári inflációs adatsor együtt "jó alkalmat fog teremteni" a kamatemelésre a következő hónapban. A BNP elemzése felidézi a Pénzügyminisztériumnak a pénzforgalom hiányára szóló előrejelzését is, amely szerint az idei pénzforgalmi szemléletű államháztartási hiányból, az első negyedévre az időarányosnál várhatóan jóval nagyobb, 55,6 százalék esik. A BNP Paribas szerint ez 100 milliárd forinttal nagyobb hiány, mint a tavalyi hasonló időszakban, pedig "már akkor is magas volt a deficit".

Tekintve a kormány "rendkívül gyenge" múltbeli költségvetési teljesítményét, a BNP Paribas elemzői attól tartanak, hogy a deficit jelentős év eleji emelkedését nem fogja ellensúlyozni jobb teljesítmény az év hátralévő részében. Az [origo] által megkérdezett elemzők, és közgazdászok eltérően látják a helyzetet, de többségük szerint tartható lesz a cél.

A Goldman Sachs Londonban kiadott hétvégi európai feltörekvő piaci előrejelzése "viszonylag alacsony valószínűségűnek" nevezi a hétfői magyarországi kamatemelést, a ház ugyanakkor fenntartja azt az álláspontját, hogy a következő pénzügypolitikai lépés szigorítás lesz. A GS szerint a hétfői kamatdöntő ülésen "a galambok még többen lesznek, mint a héják", ahogyan az az előző két ülésen is történt. A fogyasztói inflációval kapcsolatban nagy a bizonytalanság, tekintve a hatósági ár- és adóemelések hatásának meghatározásában meglévő módszertani problémákat, például a lakossági gázártámogatás jelentős változásait - áll a Goldman Sachs hétvégi londoni elemzésében.

Az inflációnál azonban fontosabb tényezőnek nevezik a béremelkedés mértékét, mert szerintük ez az a tényező, amely "a galambokat is megingathatja". Az elemzés szerint a GS a béremelkedés tekintetében "nem derűlátó", és azt jósolja, hogy az erről szóló januári adatok kiadása után az MNB még egy kamatemelést végrehajt. A JP Morgan hétvégi európai feltörekvő piaci előrejelzése szerint is erősen bizonytalan, hogy milyen szinten tetőzik a magyarországi infláció, de a ház - Járai Zsigmond 10 százalék feletti prognózisával szemben - arra számít, hogy a legutóbbi olajárcsökkenés a kétszámjegyű szint alatt fogja tartani az inflációt. A befektetési csoport londoni elemzése szerint az éves visszatekintésű fogyasztói infláció 2007 végére 5 százalék környékére süllyed vissza.