Veszélyben a gyógyszergyárak profitja

Vágólapra másolva!
Az utóbbi időszak gyógyszerpiaccal kapcsolatos intézkedéseit kritizálták a magyar gyógyszergyárak képviselői kedden. A szövetség szerint kérdés, hogy a pluszbevételek megérik-e az elvonásokkal fellépő versenyképesség-romlást. A gyártók több tízmilliárdos kiesésről beszélnek.
Vágólapra másolva!

Egyeztető fórumot javasol a gyógyszergyártók és forgalmazók többletterheinek mérséklésére a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) az ágazati szereplők között - mondta Bogsch Erik, a szövetség elnöke, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója sajtótájékoztatón. A mostani felhívással a gyártók csak egy korrekt partneri kapcsolatot akarnak, a kritika jó szándékú, nem a reform ellen van - mondta Bogsch Erik az utóbbi időszak intézkedéseinek a magyar gyógyszerpiacra gyakorolt hatásairól tartott beszélgetésen. A gyártók elfogadják a gyógyszerkiadások költségvetési terheinek csökkentését, de a minőség és a betegbiztonság nem romolhat - tette hozzá a Richter Gedeon vezérigazgatója. Bogsch Erik elmondta, eddig úgy gondolták, hogy először a kormánnyal kell egyeztetni, és műhelymunkát folytatni, de most arra a pontra jutottak, hogy a betegek, az orvosok és a gyógyszerészek korrekt tájékoztatása miatt a sajtó segítségét is igénybe kell venni.

Gazdasági hatások

A magyarországi gyógyszergyártás versenyképességének romlása, a gyártás ellehetetlenülése, a foglalkoztatás nehézségeinek növekedése mellett csökken a kutatásra és fejlesztésre fordítható forrás. Így az ágazatból befolyó adó is kisebb lesz, az export csökkenhet, a szerződéstől eleső kkv-k tönkremennek, készletezései és gyártási problémák állandósulhatnak, és kevesebb hazai gyártású új termék léphet a piacra - hangzott el.

A hazai gyártókat a 2004-2006-os szerződéshez képest aránytalanul nagyobb mértékben terheli befizetési kötelezettség, holott a nemzetgazdasághoz való hozzáadott értéktermelésük igen jelentős, miközben a gyógyszerkasszából való részesedésük folyamatosan csökken. A változás a tőkepiacra szintén negatív hatást gyakorol, a befektetői bizalom eshet, és tőkepiaci értékcsökkenés következhet be.

A Magyosz-tagvállalatok adatai (2005)

Árbevétel (milliárd forint)

480

Export (milliárd forint)

300

K+F költségek (milliárd forint)

34

Beruházás (milliárd forint)

73

Foglalkoztatottak száma (fő)

15 000

Ebből felsőfokú végzettségű (fő)

5300

K+F-ben foglalkoztatottak száma

2000

Befizetett adók és járulékok (milliárd forint)

57

Ebből bérterhek (milliárd forint)

35

Új termékek száma

70



A szövetség egészére gyakorolt hatás, hogy a befizetési kötelezettségek sok magyar vállalat esetében meghaladják az itt termelt nyereséget, de még nagyobb vállalatok esetében is elvonhatják a nyereségnek akár kétharmadát is. Összhatásában mintegy 20 milliárd forintos forráscsökkenést okoz a magyarországi gyártóknak - mondta Bogsch Erik.

Cégspecifikus hatások

A változások nyomán a Richternél úgy számolnak, 10 milliárd forinttal kevesebb jut beruházásra. Az Egis 70 készítménye kivonását tervezi, amelyek évente mintegy 1,5 milliárd forint bevételt hoznak. A Sanofi-Aventis az adóemelés és az árbevétel csökkenése miatt forrásainak 10 milliárd forintos csökkenésére számít. A Teva egy 100 millió dolláros összértékű beruházása is veszélybe került, a Meditop pedig 12 százalékos létszámleépítésre kényszerül.

A Magyosz alkotmányossági aggályai miatt az Alkotmánybírósághoz fordult a gyógyszergazdaságossági törvénnyel kapcsolatban. A szövetség szerint kérdés, hogy a pluszbevételek megérik-e az elvonásokkal fellépő versenyképesség-romlást. Elhangzott, a döntéseket jelenleg felülről akarják a gyártókra kényszeríteni, a szövetség javasolja, hogy azonnali hatállyal jöjjön létre egyeztető fórum az ágazat szereplői között (EÜM, OEP, gyártók).

Gál Ágnes, az Egis vezérigazgatója szerint a mostani terv szerint csak az ár számít, pedig az egészség a legnagyobb kincs, ha az orvos nem a legolcsóbbat írja föl, megbüntetik; még a költségvetés helyzete sem indokolja, hogy csak az árat vegyék figyelembe. Ilyen terhek mellett és a kényszer-licittel meggondolandó, hogy mekkora portfoliót tarthatnak a piacon, ez akár vezethet a termékek megritkulásához, gyógyszerhiányhoz is, emellett az innovációra, fejlesztésre is kevesebb pénz jut. Ezek után el kell gondolkodni a hazai piacon való részvétel csökkentéséről is. A jelen figyelemfelhívás nem fenyegetés, hanem üzenet a hatóságnak, hogy meghallják a gyártók álláspontját. A magyar gyógyszergyártásnak a teljes működési tevékenységet felül kell vizsgálnia, "nagy veszteség lenne, ha le kéne mondani a hazai gyártású gyógyszerekről" - tette hozzá.

Frédéric Ollier, a Sanofi-Aventis csoporthoz tartozó Chinoin vezérigazgatója elmondta, az Algopiryn felírhatósága mellett a betegbiztonság és nem az üzleti érdekek szóltak. Az államnak azzal is kéne számolnia, hogy mit hoz a költségvetésnek az ágazat, nem csak a terheket. A beruházási tervek között már volt olyan, amelyet korábban Magyarországon akartak megvalósítani, de a terhek miatt máshova vitték. "Nem kezelik megfelelően az országban a vállalatot, és ennek praktikus következményei vannak" - tette hozzá Ollier. A Sanofi-Aventis az elmúlt 5 évben egyébként 120 milliárd forintot fektetett be Magyarországon, több 100 munkahelyet teremtve, ezért is tartja elfogadadhatatlan a jenlegi helyzetet a cég vezetője. Fontos lenne, hogy a Pénzügyminisztérium és a gazdasági tárca szakértői is részt vegyenek az egyeztetésben, mert akkor "nemcsak azt néznék, hogy mibe kerül a gyógyszer, hanem azt is, hogy az iparág mit tesz hozzá a magyar gazdasághoz" - tette hozzá.