Sérült pénzzel nem lehet majd fizetni

Vágólapra másolva!
Nem kellene elfogadnia a pénztárosnak vásárlás esetén a sérült bankjegyeket, amelyek azonban díjmentesen becserélhetőek lennének a postán és a hitelintézeteknél - áll az MNB-ről szóló törvény tegnap benyújtott módosításában. A sérült fémpénzeket viszont nem váltaná vissza a jegybank - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Visszautasíthatja vásárláskor a pénztáros a fizikai (mechanikus) vagy vegyi hatásra megváltozott állapotú, illetve bármely más módon sérült bankjegyeket a módosítás megszavazása esetén. Jelenleg csak a csonka bankjegyekre érvényes ez a szabály.

A javaslat szerint a sérült bankjegyek díjmentesen becserélhetők lesznek a hitelintézeteknél és a postánál. Kivétel ez alól, ha a sérülést a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszköz véletlen működésbe lépése okozza. A sérült fémpénz - érme - ellenben nem lesz visszaváltható.

A jegybank bűncselekmény gyanúja esetén visszatarthatná a csonka vagy sérült bankjegy ellenértékét, valamint a pénzhamisítás elleni küzdelem részeként jogköre kibővülne a személyes adatok kezelésével. Enyhülnének továbbá a szabályok a jegybanki vezetők vagyonbevallására, szigorodna a pénzkezelés, megtörténne az uniós írásmód átvétele a törvényjavaslat elfogadása esetén.

A jövőben az MNB vezetőinek nem kellene a menesztésük miatt aggódniuk, ha szándékosan elmulasztják a vagyonbevallásuk megtételét vagy valótlan adatokat közölnek. A vagyonbevallásokat ezentúl nem a Miniszterelnöki Hivatal, hanem a parlament mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága ellenőrizné, akárcsak az országgyűlési képviselőknél. Megszűnne az igazságügyi miniszter véleményezési joga is a jegybank elnökének rendeletei esetében.

Az Európai Központi Bank (ECB) szerint ugyan a törvényjavaslat tovább erősíti az MNB intézményi függetlenségét, de nem oldja meg az ECB 2004-es konvergencia-jelentésében megfogalmazottakat. Így például a magyar jog továbbra sem ismeri el, hogy a közösségen belül az ECB rendelkezik kizárólagos jogkörrel a bankjegykibocsátás engedélyezésére. Az ECB kifogásolta továbbá, hogy a kormány túl sokszor módosítja a jegybanktörvényt, és ez nem szolgálja a jogbiztonságot.