Felvásárlásokra készül idén a Mol

Vágólapra másolva!
A Mol-csoport nettó eredménye 2006-ban 86,5 milliárd forinttal 331,4 milliárd forintra nőtt a meghatározó üzletek jó teljesítményének és a gáztranzakció nyereségének betudhatóan. A negyedik negyedévben azonban már 53 százalékkal romlott a nyereség a tavalyi évhez képest, így az 40 százalékkal elmaradt az elemzők várakozásától. Mol vezérigazgatója szerint nem olyan rossz a negyedik negyedév mint amilyennek látszik, 2007-ben pedig a felvásárlásokra koncentrálnak.
Vágólapra másolva!

Mindent figyelembe véve messze nem olyan rossz a negyedik negyedév mint amilyennek látszik - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója a tavalyi évet értékelő sajtótájékoztatóján. Ami negatív lehet az összejött a negyedik negyedévben - tette hozzá. A karbantartás miatti finomítói leállás miatt felduzzasztott készleteket például az áresés miatt kellett komoly értékben leértékelni, plusz a gázár emelkedése 14 milliárd forinttal megnövelte a bányajáradék összegét, amely éves szintem majdnem 90 milliárd forintot tett ki. Az idei első negyedévben már tisztességes környezetre lehet számítani - mondta a vezérigazgató.

Összességében azonban a tavalyi év nagyon jó lett - mondta a vezérigazgató, annak ellenére, hogy romlottak a külső feltételek, főleg az utolsó negyedévben. Ez azonban a teljes évi teljesítményt nem tudta lerontani, és így is rekord eredményt ért el a Mol-csoport 2006-ban.

A negyedik negyedévet "viszonylagosan" kell kezelni, ez a három hónap ugyanis jól tükrözi az iparág ciklikuságát - mondta Molnár József, pénzügyi igazgató. A cégcsoportnak majdnem 400 milliárd forint készpénzállománya volt az év végén. 187 milliárd forint betétesi pozícióval rendelkezik a cég, ez azonban nem jó állapot, így nagyon fontos, hogy sikerül felvásárlások útján a növekedést biztosítani - mondta Mosonyi György. A vezérigazgató azt is elmondta, hogy dolgoznak olyan fejlesztések is, hogy a nagyleállások 3 éves idejét 5 évre növeljék, de jövőre ez biztosan nem okoz meglepetést.

A lehetséges célpontokat a kitermelés, és a finomítás terén is terveznek. Tavaly egy kutatási blokot (Surgut7), és egy termelő vállalatot (BaiTex) vettek meg. A kutatási bloknál 4 évig vizsgálódnak, a költségek 6 millió dollárra rúgnak kötelezően, ez azonban tovább is nőhet. Az első mérések azonban Mosonyi szerint nagyon biztatóak. A kitermelési mezőnél komoly termelés felfutást várnak a jelenlegi 1800 hordós napi termelésről. A fejlesztés 200-250 millió dollárt igényel majd.

Komolyan tárgyalnak további termelő vállalatok megvásárlásáról, hogy elérjék a kitermelés megháromszorozását 2010-ig. INA privatizáció folyamatban van tárgyalások vannak, de nehéz megmondani, hogy mikorra sikerül bármit elérni, főleg, hogy választási év lesz Horvátországban.

Az üzleti eredmény 93,0 milliárd forinttal 397,4 milliárd forintra emelkedett 2006-ban. A megszűnő tevékenységek eredményével módosított üzleti eredmény 9 százalékkal nőtt, és 317,1 milliárd forintot tett ki - tette közzé a társaság hétfőn a nemzetközi számviteli szabványok szerinti, konszolidált, de nem auditált gyorsjelentésében.

A cég vezetői a gyorsjelentésben azt emelték ki, hogy a korábbi évek befektetései révén ki tudták használni a kedvező iparági környezetet. Emellett a hatékonyságjavulás minden üzletükben segítette az eredmény növekedését.

A megszűnő tevékenységek (földgáz-kereskedelem, és földgáztárolás) eredményével módosított üzleti eredmény azonban a negyedik negyedévben már 45 százalékkal csökkent, főként az iparági környezet negatív változásai miatt. A tavalyi év utolsó három hónapjában jelentősen csökkent a benzin és a gázolaj nyereségtartalma, és a gyengülő dollár, valamint a magasabb bányajáradék is rontotta a csoport eredményességét. Hatással volt a nyereségességre még az is, hogy a két finomító háromévente ismétlődő nagy leállása továbbá a feldolgozás és kereskedelem szegmensnél megjelenő negatív készlethatás is.

A pénzügyi eredményt rontotta az értékpapírok átváltási opciójának átértékelésén keletkezett 14,1 milliárd forintos veszteség. Mindezek következtében a nettó eredmény 53 százalékkal 24,5 milliárd forintra esett vissza a negyedik negyedévben a bázishoz képest.

A kutatás-termelés üzleti eredménye 2006-ban 18,0 milliárd forinttal 123,4 milliárd forintra növekedett. A napi átlagos szénhidrogén termelése 2 százalékos növekedésének, a magasabb kőolajáraknak és a forinttal szemben erősebb dollárnak köszönhetően. Az utolsó negyedévben az üzleti eredmény 13,6 milliárd forinttal csökkent, főként a hazai földgáztermelésre fizetett bányajáradék 14,2 milliárd forintos növekedése miatt.

A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye 171,5 milliárd forint volt tavaly, amely 3 százalékkal alacsonyabb a 2005. évihez képest, míg az újrabeszerzési árakkal számított tiszta eredmény 12 százalékkal 164,8 milliárd forintra nőtt. A magasabb értékesített mennyiségek, az erősödő dollár és a hatékonyságjavulás ellensúlyozták a 2006. évi gyengébb árréseket - áll a gyorsjelentésben. Az október-novemberi időszakban az újrabeszerzési árakkal számított tiszta üzleti eredmény 6,6 milliárd forinttal 34,0 milliárd forintra csökkent, főleg az alacsonyabb finomítói árrések és a finomítói kulcsüzemek karbantartási leállása miatt.

A petrolkémia szegmens üzleti eredménye 21 százalékkal 23,2 milliárd forintra növekedett 2006-ban.

A földgáz szállítás üzleti eredménye 2,0 milliárd forinttal 29,3 milliárd forintra növekedett 2006-ban, főként a magasabb szállítási díjak és a teljesítmény túllépési díj révén. Ez az ágazat az utolsó negyedévben is növelni tudta eredményét 0,7 milliárd forinttal 6,2 milliárd forintra.

A pénzügyi műveletek vesztesége 2006-ban 37,7 milliárd forint volt, amely 21,0 milliárd forint nettó árfolyamveszteséget és az átváltható értékpapírok átváltási opciójának átértékelésén keletkezett 14,1 milliárd forintos veszteséget tartalmazza.