Tovább csúszhat a ferihegyi tulajdonoscsere

Vágólapra másolva!
Ismét csúszhat a tulajdonosváltás a Budapest Airportnál. A német Hochtief ugyanis a fejlesztési kötelezettségek lazítását kéri a kormánytól és az ÁPV Zrt.-től.
Vágólapra másolva!

A Budapest Airport jelenlegi tulajdonosa, a BAA ugyan örömmel megszabadulna a ferihegyi reptértől, ám a Hochtief csak bizonyos feltételekkel hajlandó megvásárolni a céget. A Magyar Hírlap értesülései szerint a német cég a privatizációs szerződésben meghatározott fejlesztési terveket - és kötelezettségeket - szeretné átalakítani, de ehhez a magyar kormány hozzájárulása is szükséges.

A Hochtief vezetői egyeztettek a Pénzügyminisztériumban a privatizációs szerződés esetleges átalakításáról, és a jövő héten a privatizációs szervezet igazgatósága is tárgyalja az ügyet. A Budapest Airport így még a legkedvezőbb esetben sem kerülhet új tulajdonoshoz e hónap végéig.

A probléma gyökere a 2005. év végi privatizációs szerződésből ered. Az akkor még brit tulajdonban lévő BAA nagyszabású fejlesztésekre vállalt kötelezettséget. Az aláírt szerződés szerint 2011-ig 261 millió euró értékben kellene fejleszteni - többek között a terminálokat, a parkolóházat és a kiszolgáló-létesítményeket. Ezekből a tervekből azonban eddig szinte semmi sem valósult meg.

Mivel az első három évre tervezett beruházások is elmaradtak, a németek most a kötelezettségek lazítását kérik az ÁPV Zrt.-től és a kormánytól arra hivatkozva, hogy a rendelkezésre álló idő már nem elég ezek teljesítésére. A beruházások elmaradása vagy késése esetén, az időközben a spanyol Ferrovial tulajdonába kerülő BAA-nak jelentős kártérítést kell fizetnie.

A budapesti reptér üzemeltetésének átadásában tapasztalható több hónapos csúszás oka ősszel még a vételár volt. A BAA által fizetett 466 milliárd forintot ugyanis a Hochtief sokallotta, és csak a korábban megajánlott négyszázmilliárd forint körüli összeget kínálta a cégért. Ez után érkeztek hírek a német építőipari óriás átszervezéséről, valamint arról, hogy a Hochtief Holdingban huszonöt százalékban tulajdonosi résszel rendelkező, német-svájci milliárdos, August von Fink meg kíván szabadulni részvénypakettjétől. A vevő az ausztrál Macquarie csoport lenne - ez a cégcsoport egyébként szintén pályázott Ferihegyre a két évvel ezelőtti magánosításkor.