Nem csökken a hitelfelvételi láz

Vágólapra másolva!
A lakosság - mintha semmit sem tapasztalna a megszorítások kedvezőtlen hatásaiból - egyre nagyobb mértékben dönt a további eladósodás mellett, és ez jócskán megtépázhatja a bankok hitelportfólióját. Komoly aggodalomra azonban nincs ok, a legtöbb hitelintézet idén is két számjegyű növekedéssel számol.
Vágólapra másolva!

A jegybank nemrég közölt adatai szerint a háztartások hiteleinek állománya januárban újabb 111,7 milliárd forinttal emelkedett, pedig az év eleje a hitelezés szempontjából, finoman szólva sem számít húzó időszaknak. Egyelőre nem látszik a boom lassulása, noha a legtöbb hitelintézet visszafogott tervekkel nézett az idei év elé. A hitelállomány növekedési dinamikájának mérséklődésével számoltak 2007-re a Magyar Bankszövetségnél, ám hogy ennek mekkora lesz a mértéke, azt még korai volna előre jelezni - írja a Világgazdaság.

A januári adatok alapján még nem időszerű bármilyen következtetést levonni erre az esztendőre Csillik Péter, a bankszövetség vezető közgazdásza szerint, és sok függ attól is, hogy a lakosság mennyire racionálisan dönt majd, visszafogja-e a fogyasztás ütemét, avagy a kölcsönfelvétel mellett dönt. Az mindenesetre várható, hogy a devizahitel részaránya tovább bővül, s talán a fogyasztási hitelek terén érződhet a bővülési ütem nagyobb lassulása.

A magánszemélyek eddig nem sok hajlandóságot mutattak a fogyasztás visszafogására, a hitelállományuk mérséklésére - számoltak be tapasztalataikról a követeléskezelők is, miközben azzal kell szembesülniük, hogy a lakosság körében érződik a fizetési morál romlása, bár igaz, kisebb a változás, mint amire számítottak. A bankok egyre nagyobb mértékben ütemezik át az adósságokat, emellett pedig a külső környezet is kedvezően alakult: az energiaár-emelés csak mérsékelten jelentkezik az enyhe tél miatt, erős a forint, s a kőolaj kurzusa sem szökött az égbe. A helyzet azonban rosszabbodhat a piaci szereplők szerint; a bedőlések száma a személyi kölcsönök, illetve áruvásárlási hitelek terén ugorhat meg.

Bár nem valószínű, hogy a hazai bankszektor az idén is meg tudja ismételni az előző néhány év növekedési ütemét, az egyes piaci szereplők által közzétett 2007-es tervek alapján úgy tűnik, nincs ok komoly aggodalomra. Alig akad olyan terület, ahol a piaci szereplők ne várnának legalább két számjegyű bővülést, ez pedig az idén várható 3 százalék körüli GDP-növekedést figyelembe véve egyáltalán nem tekinthető rossznak.

A legnagyobb piaci szereplők közül az OTP Bank a tavalyinál 13 százalékkal nagyobb, 212 milliárdos adózott profitot tervez, még úgy is, hogy az eredeti célkitűzésből tízmilliárdnyit faragni kellett. A mérlegfőösszege szerint harmadik MKB Bank pedig, úgy tűnik, ragaszkodik dobogós helyéhez: mérlegfőösszegét a tavalyi 1843 milliárdról, év végéig 2040 milliárdra emelné, míg a kívánatos csoportszintű méretet 2300 milliárdra teszik.

Az eddig megszellőztetett ez évi tervekből kiderül, hogy az értékesítési csatornáikat szintén komoly mértékben kívánják fejleszteni a hitelintézetek, ennek nyilván az állományi adatokban is tükröződnie kell majd. A Budapest Bank például az év végi 95-ről 120-ra kívánja növelni értékesítési egységeinek a számát.

Ami a szakosított hitelintézeteket illeti: figyelemre méltó mértékben, 1500-ról kétezerre kívánja emelni személyi bankárainak a létszámát a Fundamenta-Lakáskassza lakás-takarékpénztár, és a tavalyi 285 milliárd forint után 350-400 milliárdos új szerződésállományt tervez.

Simonyi Tamás, a KPMG corporate finance igazgatója szerint a bankszektor idei évével kapcsolatban nagyobb a félelem, mint amit a valós folyamatok indokolnának, bár valóban elképzelhető, hogy a növekedési ütem valamivel szerényebb lesz a korábbinál.

A bankok kamat-bevételeinek persze nem használ, hogy a hitelkereslet a megszorító intézkedések miatt visszaeshet - vélekedett az igazgató -, ám ezt ellensúlyozhatják a magas alapkamat miatt komoly szinten stabilizálódó marzsok. A díjbevételek alakulásánál pedig látni kell - tette hozzá -, hogy a bankok lassan, de biztosan emelik az áraikat, a folyamatosan megjelenő új termékek pedig komoly volumennövekedést is eredményeznek ezen a területen. Ami a bankok idei teljesítményére viszonylag komoly veszélyt jelenthet - véli Simonyi Tamás -, az a hitelportfólió minőségének a romlása.