A fehérgalléros bűnözéstől szenved London

Vágólapra másolva!
Évente közel 8 ezer milliárd forint veszteséget okoznak Nagy-Britanniának a gazdasági bűnesetek - derül ki egy új tanulmányból. Egyesek szerint ennél jóval magasabb összegről lehet szó, de a csalások nagy része soha nem derül ki. A fehérgalléros bűnözés a briteknél is egyre nagyobb méreteket ölt.
Vágólapra másolva!

A gazdasági bűncselekmények évente mintegy 20 milliárd fontba kerülnek az Egyesült Királyságnak (ami több mint harmada a magyar GDP-nek), vagyis 330 fontba minden egyes szigetországi állampolgárnak - figyelmeztet egy friss rendőrségi tanulmány. A kutatás, amelyet a rendőri vezetők szövetsége (Associatation of Chief Police Officers; Acpo) rendelt meg, a brit gazdasággal kapcsolatos felderített bűnügyi számokon alapul.

A húszmilliárdos tételből az alapvető veszteségek 13,9 milliárd fontra rúgnak, a csalás elleni küzdelem költségeit is beleszámítva. A jelentés szerzői ehhez további 6 milliárd fontot tesznek hozzá, a felderítetlen ügyek és az adóelkerülés miatt; ám figyelmeztetnek, hogy számaik így is csak egy nagyon óvatos becslésként foghatók föl - számol be a BBC.

A brit kormány várhatóan március közepén teszi közzé a jelentésre vonatkozó válaszát, amely egyébként a csalások állami kezelésének gyengeségeit is hangsúlyozza, ahogyan a küzdelemben bevethető rendőrségi források szűkösségét is. Emellett arra is figyelmeztetnek, hogy a szigorúan korlátozott közösségi források miatt, az állami szektorral szembeni korrupcióellenes elvárások meghaladhatják annak képességeit. A jelentés készítői következetesebb fellépést várnak a kormánytól, és egy nemzeti csalásbejelentő központ létrehozását javasolják.

Túl jón és rosszon?

A jelentés segíthet a rendőrségi vezetőknek abban, hogy tisztázhassák, mekkora lehet az a fenyegetés, amit az úgynevezett fehérgalléros bűnözés jelent az Egyesült Királyság polgárainak. Egy londoni rendőrfelügyelő szerint a pénzügyi haszon biztosítását ígérő hazugságok járványossá váltak a brit életben. "A csalás azzal fenyeget, hogy elhomályosítja a határvonalat aközött, amit jónak látunk, és aközött, amit rossznak. A nem csökkenő gazdasági bűnözés kétségtelenül meg fogja változtatni a következő generációk világnézetét" - tette hozzá moralizálva a londoni rendőrség felügyelője, Mike Brown.

A kormány gyors reagálásában közölte, hogy üdvözli a jelentést, és hogy "gondosan" tanulmányozni fogja annak következtetéseit.

A jelentés a törvényhozásnak azt javasolja, hogy vezessen be szigorúbb bírósági meghallgatásokat a bonyolult csalási esetekre, és hogy különítsenek el extra forrást a londoni városi rendőrségnek ilyen célra.

A gazdasági bűncselekmények legnagyobb áldozata az állami szektor volt a jelentés szerint, amely mintegy 6,5 milliárd font értékben szenvedett el veszteségeket 2005-ben, ennek nagy része áfacsalásból jött össze. A következő a sorban a magánszemélyek 2,75 milliárd fontos vesztesége. Az alaphangon 13,9 milliárd fontos összveszteségből ezen kívül fennmaradó kár a pénzügyi szolgáltatási szektorban és egyéb területeken keletkezett.

Alulbecsülték?

Ám egyes megfigyelőket az lepett meg, hogy a szám ilyen alacsony. Az ugyanis alig tér el egy ezredfordulón publikált becsléstől, ami mintegy 14 milliárd fontra tette az ebből fakadó veszteségeket. A pénzügyi bűnesetek által okozott veszteségek, szakértők szerint az elmúlt hét évben nagymértékben nőttek. A jelentés szerzői elismerik, hogy számaik pusztán jelzésértékűek, a teljesség és kizárólagosság igénye nélkül. Az igazi probléma ezzel a becsléssel az, hogy a csalások legtöbbje soha nem kerül nyilvánosságra.

A téma ismerői az okok között említik, hogy az érintettek igen gyakran szándékosan kisebb pénzügyi eredményeket jelentenek. Ezen kívül az elmúlt években a kormányok csak alacsony prioritást biztosítottak a gazdasági bűncselekmények ügyének, és a befogható rendőri erők száma, jó esetben is csak stagnált. Mindemellett, kialakult egy olyan, meglehetősen általános várakozás is a pénzügyi szférában, hogy nem is fognak semmit tenni a fehérgalléros bűnözés ellen.