Indokolatlanul erősítené a forintot a sáveltörlés

Vágólapra másolva!
A szlovák korona pénteken késő este bejelentett 8,5 százalékos felértékelése miatt erősödtek a régiós valuták, köztük a forint is. A magyar valuta másfél éves csúcsra erősödött, az eurót hétfő délután 246,00/10 forinton jegyezték.
Vágólapra másolva!

Hétfőn a délelőtt folyamán erősödött a lengyel és a cseh valuta is, de sokkal kisebb mértékben, mint a forint. Egyes magyarázatok szerint ennek az lehet az oka, hogy a zloty és a cseh korona árfolyama szabadon lebeg, ellentétben a szlovák és a magyar valutáéval. A szlovák korona 30 százalékos árfolyamsávjának eltolása nyomán spekuláció indulhat el a forint ugyancsak 30 százalékos ingadozási sávjának megváltoztatására, illetve esetleges eltörlésére.

Növekedést visszafogó és kamathullámzást előidéző lépés lehet a forint jelenlegi - az euróhoz viszonyítva - 240-324,7 közötti sávjának eltörlése, ugyanakkor együtt járhat a jegybank eszköztárának növekedésével és a kormánytól való függetlenségének erősödésével - állítják elemzők annak kapcsán, hogy a szlovák korona felértékelése felerősítette a forint árfolyamsávjának eltörléséről szóló találgatásokat.

"Az árfolyamsáv eltörlése gyorsan és indokolatlanul erősítené a forintot, ami visszafogná a gazdasági növekedést" - mondta Heim Péter. Az Aegon Magyarország Zrt. vezető közgazdásza és egyben a vagyonkezelő részleg vezérigazgatója úgy véli, hogy az árfolyamsáv eltörlésével fennáll a kamat erős volatilitásának, azaz hullámzásának veszélye, ami nemcsak a jegybank, de a kormány számára sem kívánatos.

Heim Péter szerint a forint nem a spekuláció miatt erősödik, hanem "önmagától", azaz a háttérben a külső egyensúly erőteljes javulása áll. Ebből kiindulva a közgazdász drasztikus kamatcsökkentéssel venné elejét a forint további erősödésének. Véleménye szerint az év végére akár 6-6,5 százalékos alapkamat is elképzelhető.

Az inflációs folyamatok sem indokolják az erősebb forintot - érvelt Heim, mivel már az MNB által prognosztizált 250 forint körüli árfolyammal is elérhető 2008 végére a 3 százalék körüli infláció, erősebb forint esetén viszont 2008 végére az inflációs ütem 2,5 százalékra is leeshet és 2008 átlagában is 3 százalék lehet az áremelkedés mutatója.

Magyarország akár 2009-ben csatlakozhat az ERM II-hez, s akkor ismét árfolyamsávot kellene kijelölni - fogalmazott az Aegon vezető közgazdásza, aki úgy véli, hogy az euróövezetbe 245-255 forint közötti árfolyammal kellene belépnie Magyarországnak, az árfolyamsáv eltörlése esetén viszont erősebb forint árfolyam alakulhatna ki.

"Több érv szól az árfolyamsáv eltörlése mellett, mint a megtartása mellett" - állítja Forián Szabó Gergely. A Pioneer Alapkezelő vezető elemzője szerint a Magyar Nemzeti Bank eszköztára bővülne, hiszen az árfolyamsáv ügyében nem kellene a kormánnyal egyeztetnie, "szabad kezet kapna", azaz függetlenebb lehetne.

Az Európai Unió új tagjainak mindegyike szabad árfolyamsávot alkalmaz, Szlovákia az ERM II. rendszer miatt számít kivételnek - hívta fel a figyelmet Forián Szabó Gergely.

A túl erős árfolyam valóban károsan hat a növekedésre, de ez csak rövid távon igaz, hiszen ha felértékelődik a forint, akkor az MNB kamatcsökkentéssel visszaállíthatja az ideálisnak tűnő 240-250 forintos árfolyamot - magyarázta az elemző. Ha viszont marad a kötött árfolyam, akkor egy kisebb kamatcsökkentés "olaj lehet a tűzre" - tette hozzá.

Az árfolyamsáv eltörlése esetén felmérhető másik kockázati tényező a kamat erőteljes volatilitása - véli Forián Szabó Gergely, de úgy látja, hogy a jegybank rendelkezésére álló eszközökkel ez a veszély elkerülhető.

A sáv széle felé tartó árfolyam vonzza a spekulációt, ezért nincs könnyű helyzetben a jegybank új vezetése, ráadásul spekulációs nyomás alatt "kellemetlen" egy ilyen sáveltörlésre vonatkozó döntést hozni - ismerte el Forián Szabó Gergely. Véleménye szerint a decemberi kamatalakulás attól függ, hogy megtartja-e a jelenlegi árfolyamsávot az MNB, vagy eltörli azt. Az első esetben 7 százalék, a második esetben 5-6 százalék közötti kamat alakulhat ki az év végére.