Átláthatatlanná váltak a bankok betétakciói

Vágólapra másolva!
Az jár a legkevésbé rosszul mostanában, aki az utolsó fillérig elveri fizetését, és nem tesz félre belőle semmit. A bankok ugyanis egyre keményebb feltételekhez kötik betétakcióikat, és egyre áttekinthetetlenebbé válik, mekkora kamat jár a lekötött összegre. Az akció nélküli betétek kamata pedig még a kamatadó levonása nélkül sem ellensúlyozza az inflációt.
Vágólapra másolva!

Nem kifizetődő dolog mostanában takarékos embernek lenni. Az [origo] által összegyűjtött adatok szerint ugyanis futamidőtől függően legfeljebb 7,4-9,0 százalék kamatot fizetnek más szolgáltatások igénybe vételéhez nem kötődő, egy évnél nem hosszabb futamidőre szóló lakossági betétjeikre a bankok. A kamatadó levonása után ez 5,9-7,2 százalék közötti nettó hozamot jelent, ami jóval a 9 százalékot közelítő infláció alatt van.

A pénzintézetek ugyan sorra indítják betétakcióikat, ám azok kamatai is csak 9-12 százalékot tesznek ki. Így a kamatadó levonása után a betétesnek már csak 7,2-9,6 százalék nettó hozam marad: Ez szerencsés esetben nagyjából ellensúlyozza az inflációt, ám a fogyasztás elhalasztásáért már nem kárpótol.

Ráadásul mindezt nem ingyen kínálják a bankok. Az akciós kamatok elérése ugyanis többnyire kemény feltételek teljesítéséhez kötődik. A jelenleg kínált betétakciók már más jellegűek, mint amilyeneket korábban megszokhattunk.

A pénzintézetek már régebben is indítottak olyan betétakciókat, amelyekben csak azoknak kínáltak emelt kamatokat, akik új megtakarításokat kötöttek le. A takarékoskodóknak így régóta érdemes a legmagasabb kamatot keresve körbeutaztatniuk pénzüket az akciókat kínáló bankok között.

A most kínált betétakciók során már folyószámla nyitásához, sőt újabban annak aktív használatához kötik az akciós betéti kamatok elérését a pénzintézetek. Az akciós kamatok csak 2-3 hónapig érvényesek. Ilyen gyakran pedig nem érdemes a munkáltatói kifizetések és a közüzemi díjak átutalást átirányítani.

Még veszélyesebb tendencia a betéti konstrukciók egyre összetettebbé, bonyolultabbá alakítása. Ennek a mostanában kibontakozó folyamatnak ugyanis az lehet a következménye, hogy a bankok kínálata összehasonlíthatatlanná, az ügyfelek számára áttekinthetetlenné válik, ami akadályozza a szolgáltatók közötti verseny kibontakozását.