Olcsóbb lesz a vállalkozásalapítás

Vágólapra másolva!
Kisebb jegyzett tőkével, kevesebb illetékkel és gyorsabban lehet majd céget alapítani 2008-tól, ha a parlament elfogadja cégtörvény módosítását. Az ügyvédek, ügyvédi irodák értékesítési célra is alapíthatnak majd céget és székhely-szolgáltatást is végezhetnek majd.
Vágólapra másolva!

Uniós mércével nézve még mindig drága és lassú a magyarországi cégalapítás, ezen kíván változtatni a törvényjavaslat. A módosító javaslatok célja, hogy még gyorsabb és egyszerűbb legyen a cégalapítás. A törvényjavaslatot áprilisban tárgyalja a parlament, egyes rendelkezései már szeptemberben hatályba lépnek.

Alapítási egyszerűsítések

A hatályos szabályok értelmében még a cégbírósági szakaszt megelőzően fel kell keresni a jogi képviselőt (ügyvédet vagy közjegyzőt) az alapító szerződés tartalmának meghatározásához, illetve annak ellenjegyzéséhez vagy közjegyzőnél közokiratba foglalásához. Ezt követően el kell menni közjegyzőhöz, a képviseletre jogosult aláírási címpéldányának hitelesítése érdekében, a kft-k és rt-k pedig bankszámlát is kötelesek nyitni, ahová be kell fizetniük a pénzbeli betéteket és ennek megtörténtéről banki igazolást kell kérniük.

A törvénymódosítás lehetővé tenné, hogy a cégalapítás egy helyen és egyszerre történjen, s ezt követően már csak a cégbíróságnál kelljen eljárni a bejegyzés érdekében. Ezért a jövőben vagy közjegyző készíti a társasági szerződést és az aláírási címpéldányt is, vagy ügyvéd fogja készíteni és ellenjegyezni ezeket az okiratokat. A cégbíróság mindkettőt el fogja fogadni, azonban az ügyvéd által ellenjegyzett aláírási címpéldány nem lesz közokirat, hiszen azt közjegyző nem fogja hitelesíteni. Kft-alapításkor nem lesz kötelező a bankszámlanyitás a cégbejegyzéshez, elegendő az ügyvezetőnek nyilatkoznia arról, hogy befizették a pénzbeli betéteket. A nyilatkozatot ügyvédnek kell ellenjegyeznie, vagy közjegyzőnek hitelesítenie. A cégbejegyzést követően 8 nap áll majd rendelkezésre a társaságnak ahhoz, hogy bankszámlát nyisson.

Csökkenő költségek, kevesebb minimumtőke

A javaslat arra törekszik, hogy minél többen az egyszerűsített cégeljárást alkalmazzák (elektronikus úton, szerződésmintával kérjék a bejegyzést), ugyanis ehhez az eljáráshoz már 2007. szeptember 1-től jóval alacsonyabb illetékfizetési kötelezettséget kapcsol. Ilyen cégalapításkor - cégformától függetlenül - 15 ezer forint illetéket kell majd csak fizetni, míg egyéb esetekben kft-re és zrt-re marad a jelenlegi 100 ezer forint, bt-re és kkt-re pedig 50ezer forint (kkt ., bt.). Ráadásul az egyszerűsítetten benyújtott kérelmeknél nem kell majd közzétételi díjjal sem számolni.

A jegyzett tőke törvényi minimuma is csökkeni fog szeptember 1-től. Az Európai Unióhoz a közelmúltban csatlakozott országok társasági joga ugyanis szinte mindenhol alacsonyabb jegyzett tőke meglétét írja elő, mint a hatályos magyar szabályozás. A törvényjavaslat ezért a korlátolt felelősségű társaság általános tőkeminimumát a jelenlegi 3 millió forintról 500 ezer forintra csökkenti, ráadásul az egyszemélyes kft. Egyedüli tagjának alapításkor csak 100 ezer forintot kell majd a társaság rendelkezésére bocsátania. A zártkörűen működő részvénytársaság tőkeminimuma pedig 20 millióról 5 millió forintra csökkenne. A tervezet nem változtat a nyrt. 20 millió forintos alaptőke minimumán.

Egyszerűsített és elektronikus cégeljárás

Jövő év július 1-jétől általánossá és kötelezővé válik az elektronikus cégeljárás, már csak elektronikus úton terjeszthetők elő a cégbejegyzési és változásbejegyzési kérelmek, és a cégbíróság is kizárólag elektronikus okirat formájában tartja nyilván a cégre vonatkozó iratokat. Szintén elektronikus formában készül majd a cégbejegyzési kérelem benyújtásakor az a tanúsítvány, amely tartalmazza a bejegyzésre váró cég nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát, adószámát és statisztikai számjelét. Ennek megfelelően a cégbíróság is elektronikus úton közli a jogi képviselővel az eljárásban hozott végzéseket, azonban a tanúsítványt, a bejegyző és a bejegyzési kérelmet elutasító végzést írásban is megküldi majd.

Az egyszerűsített cégeljárás feltételei is változnak. Egyrészt bővülnek a szerződésminták, a javaslat szerint zártkörűen működő részvénytársaságot lehet szerződésmintával alapítani, másrészt ebben az eljárásban akkor is bejegyzik két munkanap alatt a céget, ha nem élt előzetes névfoglalással. Tekintettel arra, hogy a szerződésmintákat a tárca átdolgozta, és jóval rövidebb határidőt, valamint sokkal kevesebb illetéket rendel az így alapított cégek bejegyzéséhez, a jogalkotói szándék az, hogy minél többen alkalmazzák a szerződésmintákat. A változásbejegyzési eljárásban is alkalmazható lesz az egyszerűsített eljárás, természetesen csak akkor, ha szerződésmintát használnak.

"Ready made" cégalapítás

A nemzetközi gyakorlatban ismert és bevált az a megoldás, hogy a vállalkozók a tevékenységük mihamarabbi megkezdése, a cégalapítással járó adminisztrációs terhek csökkentése érdekében már bejegyzett céget vásárolnak jogi tevékenységet folytató irodáktól. Az értékesítés céljából bejegyzett cégek tekintetében jogi iroda végzi el a társaságok alapításával, és regisztrálásával kapcsolatos feladatokat, majd a bejegyzett cégeket értékesítésre kínálja fel. A törvényjavaslat ezt a lehetőséget az egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságra és az egyszemélyes zártkörűen működő részvénytársaságra teremti meg. Értékesítési célú cégek alapítására egyéni ügyvédek és ügyvédi irodák lesznek jogosultak 2008. január 1-től. A társaság speciális státuszú lesz, a fennálló tagsági jogok értékesítéséig nem folytathat tevékenységet, nem vállalhat kötelezettséget, nem lesz adószáma és könyvvezetési, adóbevallási kötelezettsége sem, sőt az alapításához szükséges pénzbeli betét sem bocsátható a társaság rendelkezésére. A cégalapítás tulajdonképpen az értékesítéssel fog befejeződni. Ekkor kap adószámot, KSH-számot, ekkor kell a pénzbeli betétet rendelkezésre bocsátani, és a cégműködés is ettől az időponttól kezdhető meg. Az értékesítést tartalmazó változásbejegyzési kérelmet - azaz az új tagot, a vezető tisztségviselőt, az új székhelyet - a cégbíróság 1 munkaóra alatt bejegyzi majd.

Váci Tímea