A Citigroup is megvenné az ABN Amro-t

Vágólapra másolva!
A brit Barclays mellett már az amerikai Citigroup is megvenné a holland ABN Amro bankcsoportot, amely a Magyar Hitel Bank tulajdonosa, majd a K&H Bank résztulajdonosa volt Magyarországon. Az ABN Amro egyes tulajdonosai ugyanis nyíltan a holland bankcsoport több részre bontását, vagy egészben történő eladását követelik.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Citigroup is tanulmányozza a holland ABN Amro bank felvásárlásának lehetőségét, és esetleg ellenséges ajánlatot tehet - közölték a Citigrouphoz közelálló források, amelyeket a Wall Street Journal idézett az ügylettel kapcsolatban. A hírt az ABN Amro és a Citigroup nem kommentálta.

A brit Barclaysnek azonban egyelőre kizárólagos joga van, hogy tárgyaljon a legnagyobb holland pénzintézettel egy esetleges egyesülésről. Elemzők szerint, ha a Barclays valóban konkrét ajánlatot tesz - ez a következő egy-két hétben várható - az ellenajánlat csak az után jöhet.

A tárgyalásokról kiszivárgott részletek szerint az esetlegesen létrejövő egyesült bank székhelye Amszterdam lenne, de a londoni tőzsdén jegyeznék, a bank két vezető funkcióját szétválasztanák.

Ha a múlt vasárnapi brit sajtóban megszellőztetett, előzetes tárgyalások valóban az ABN Amro és a Barclays frigyéhez vezetnek, akkor 80 milliárd font (30 ezer milliárd forint) piaci tőkeértékű bankóriás jönne létre.

A The Sunday Times és a The Sunday Telegraph egybehangzó értesülései szerint a Barclays - az HSBC és a Royal Bank of Scotland után a harmadik legnagyobb brit bank - kereste meg a holland bankot az átvételi ajánlattal, jóllehet a tárgyalások egyelőre nagyon korai szakaszban járnak, és nem biztos, hogy sikerre vezetnek.

Ha az egyesülés megtörténik, az az eddigi legnagyobb, határokon átnyúló banki átvételi ügylet lenne Európában. A tranzakció eredményeként létrejövő bankcsoportnak 47 millió ügyfele és 220 ezer alkalmazottja lenne; a Barclays 50, az ABN Amro 53 országban van jelen. A Barclays jelenlegi piaci tőkeértéke 45 milliárd font, az ABN Amro 36 milliárd fontot ér, vagyis a felvásárlással a két bank, mostani árfolyama alapján egy több mint 80 milliárd fontos tőkeértékű pénzügyi szolgáltató csoport lenne.

A Barclays megkeresésének előzményeként londoni fedezeti, illetve holland nyugdíjalapok is jó ideje támadták az ABN Amro vezetőségét a bank szerintük krónikusan alulteljesítő részvénye miatt; egyes befektetők nyíltan a holland bankcsoport több részre bontását, vagy egészben történő eladását követelik.

Az ABN Amro korábban a magyar K&H kisebbségi résztulajdonosa volt, 2005 végén azonban 510 millió euróért eladta 40,2 százalékos részesedését a belga főrészvényes, KBC Banknak.