Nem lesz gázárcsökkentés

Vágólapra másolva!
Olcsóbban szerzi be Magyarország az orosz gázt, mint a korábbi időszakban. Az olajárral együtt, meglehetősen alacsonyan beállt nemzetközi gázárak mellett ezt a forint közelmúltbeli erősödése okozza. Ennek ellenére árcsökkenés nem várható.
Vágólapra másolva!

Magyarország 10 százalékkal olcsóbban kapja a gázt az orosz Gazpromtól, mint három hónappal ezelőtt a Népszabadság értesülései szerint. Tavaly, év végén még 300 dollárt fizettünk minden ezer köbméterért. Ez az első negyedévben 290 dollár lett, április elsejével viszont már "csak" 270 dollár a tarifa. Az ár mérséklése nem a sűrű orosz- magyar diplomáciai egyeztetések következménye: az 1996-ban meghatározott - nem nyilvános - árformula szerint a gáz- és tűzelőolaj mediterrán tőzsdei árfolyamából vezethető le a magyar importár. E két termék kurzusa - kisebb kilengésekkel - rendre a nemzetközi olajár változásait követi. Az olajár a tavaly augusztusi, 80 dollár körüli csúcs óta 60 dollár körül stabilizálódott, de januárban volt 50 dollár is.

A hazai energiaárak megállapításakor figyelembe kell venni a dollár-forint árfolyamot is - az importált gázért amerikai valutában kell fizetni. Az erős forint így kedvez a hazai fogyasztóknak: a hazai deviza az elmúlt hónapokban mintegy tíz százalékkal értékelődött fel a dollárhoz képest.

Április elsejével ugyanakkor nem változik a hazai lakossági tarifa - pedig az árfelülvizsgálatra lehetőség lett volna ettől az időponttól. Magyarországon a gáz és az áram árát a Magyar Energia Hivatal (MEH) javaslata alapján a gazdasági miniszter negyedévente módosíthatja. A hivatal elsősorban az energiatársaságok költségeit elemzi a nemzetközi hatások alapján, bizonyos visszamenőleges átlagokat, illetve előrejelzéseket is figyelembe véve. Ezek rendkívül bonyolult és sokszor az üzleti titok területét érintő számítások. Amint a hazai piac úgymond felszabadul - a hírek szerint a gáz esetében év végén, az áramnál júliustól -, a számolgatás megszűnik: akkortól alapvetően a kereslet-kínálat törvénye alakítja majd a gáz és az áram árát, hatósági felügyelet mellett.

Farkas Zoltánné, az energiahivatal osztályvezetője februárban azt közölte: áprilisban nem lesz gázármódosítás, de júliusra még az áremelés lehetőségét sem zárta ki. A gazdasági minisztériumnál annyit mondtak, hogy "a földgáz importára az elmúlt hónapokban nem emelkedett, ebből adódóan nem indokolt a hazai földgázárak emelése". Arról nem szóltak, hogy az importár egyenesen csökkent, és hogy ennek lesz-e következménye.

Kutas István, a közüzemi gáz-nagykereskedelmet végző, német hátterű E.ON Földgáz Trade Zrt. szóvivője a Népszabadság kérdésére leszögezte: cégüknek tavaly a "szabályoktól eltérően megállapított" hatósági gázáron több tízmilliárd forintos vesztesége keletkezett, amit még a mostani magasabb gázár is csak részben ellensúlyoz. Más szakértők egyéb lehetséges szempontokat is felvetnek, amiért nem csökken a gáz ára. Sokak szerint az olcsón kiszolgálható ipari/közületi fogyasztók tarifája relatíve még mindig magasabb a lakosságéhoz képest. A kormány tehát a jövőben tovább csökkentheti a két ár közötti, állítólagos rést.

A másik indoklás szerint a megujuló energiák felhasználásának uniós szintű előtérbe helyezése az ok: ez egyelőre egyértelműen emeli az árat, amire jobb előbb felkészülni. Fontos szempont az energiatakarékosság is, és ezt a gazdasági tárca szerint is ma leginkább az árakon keresztül lehet befolyásolni. Mindemellett több szakértő is úgy vélekedett: a nemzetközi árcsökkenésnek "előbb-utóbb" Magyarországra is be kell gyűrűznie.

A 8-9 százalékra felkúszó infláció mellett a polgároknak egy szinten maradó gázár is jelentős megtakarítást hoz - szögezte le Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője. Hegedűs szerint a kormány a jövőben tovább mérsékelhetné a gázárba épített támogatás mértékét. Vagyis: a mostani világpiaci folyamatokat arra használhatja ki, hogy szinten maradó fogyasztói árak mellett mérsékelje, vagy a gázártámogatásból máshova csoportosítsa át kiadásait. Hegedűs megerősítette: a Gazpromnak fizetett ár a jövőben is csökkenhet, mivel a formula 9 hónapra visszamenőleg veszi alapul a jegyzésárakat.