Többe kerül a locsolóóra, mint a locsolás

Vágólapra másolva!
Olcsóbb locsolási megoldást kínálnak a vízművek országszerte, az [origo] a szezon kezdete előtt megnézte, megéri-e az általuk kínált külön vízórát felszereltetni. A költségek mellett egyébként komolyabb utánajárással is számolni kell. 
Vágólapra másolva!

A jelenlegi vízárak mellett igen költséges a családi házak kiskertjeinek locsolása, pedig nyáron sokszor csak így lehet megóvni a gyep állapotát. A vízművek ennek megoldására találták ki a locsolóóra beszereltetését. A locsolás a csatornadíj nélkül lehet olcsóbb, illetve igénybe lehet venni egy átalánydíjas kedvezményt is. Ebben az esetben tíz százalékot vonnak le automatikusan a csatornadíjból.

Az [origo] megnézte, hogyan lehet a leggyorsabban és a legolcsóbban szert tenni egy ilyen vízórára. A számláló beszereltetése megyénként eltérő, derült ki több régió díjait áttekintve. Szinte mindenhol számítani kell azonban több oldal papír kitöltésére, és a legtöbb esetben meg is kell terveztetni egy szakemberrel az új óra helyét.

Budapesten külön ügyfélszolgálaton várják az ilyen igényeket, és tervező-kivitelező cégeket is ajánlanak. Amennyiben saját magunk intézzük, akkor a tervezés és az ügyintézés 12 960 forint. Ugyanez az agglomerációban már plusz 1200 forintos költséggel jár. A tervjóváhagyási díj is tarifaköteles, 3000 forintot számolnak fel ezért.

A további költség attól függ, hova szereltetjük az új órát. Amennyiben a már meglévő vízóra aknájába, akkor mérettől függően 27-36 600 forint között mozog az óra beszerelése. Ugyanez a kerti csapra rakva 28 200 forint, persze ha az agglomerációról van szó, az 1200 forintos pluszdíjat itt is le kell róni.

Az olcsóbb megoldás tehát a 43 560 forintos költséggel az aknába beszerelt óra, míg csapra szerelve 44 160 forintot kell fizetni. Számításaink szerint az óra költségeinek megtérülése legalább három év, évi 20 köbméteres fogyasztást feltételezve.

Pécsett más a helyzet. Ott az óra megterveztetése és beszerelése együtt maximum 30 000 forintba kerül. Az ügyintézés gyors, minden a tervezőn múlik, ha megvan a terv, már másnap jönnek és szerelik - mondta az [origo]-nak Fehér Gáborné, a Pécsi Vízmű Zrt. munkatársa. Az óra azonban nem népszerű, mert a pécsiek is osztanak, szoroznak, és inkább a locsolással spórolnak.

Miskolcon legalább egy hetet kell várni a locsolóórára. Ennyi idő alatt tervezik meg ugyanis. A tervet szakembertől függően 2000-10 000 forint között készítik el. Miskolcon a tulajdonosnak kell beszerezni és megfizetni a szereléshez a golyóscsapot, vízvezetéket, plusz a munkadíjat a szakembernek. Ezek összes költsége, ha minden jól megy, 20-25 ezer forintból megúszható. Az elfogyasztott mennyiséget csak ősszel számlázza ki egy összegben a Miskolci Vízművek Kft., a csatornahasználati díj nélkül.

Nyíregyházán is először a tervezőt, utána a kivitelező vízművet kell felkeresni. Amennyiben kerti csapra kérjük, akkor 15 000 forintért tervezik, ha aknába, akkor 5500 forintból megúszhatjuk. Az óra egységesen 3000 forintba kerül. A díjat pedig a szabolcsi megyeszékhelyen is egy évben egyszer számlázzák ki.

Debrecenben vannak a legjobb helyzetben a kiskerttulajdonosok. Ott ugyanis nemcsak a bürokrácia rögös útjait számolták fel a helyi vízműnél, de gyorsak, rugalmasak és olcsók. Az órát igény szerint 24 órán belül beszerelik az aknába, tervezés nélkül egy igénylőlap kitöltésével, mindössze 2000 forintért.

Locsolási vízdíj (plusz áfa)

Szerelési költségek

Beruházás megtérülése (évi 20m3 víz locsolása esetén)

Budapest 153,50 Ft/m328 200 Ft/m3 - 44 100 Ft/m33 év
Pécs323 Ft/m330 000 Ft2 év
Miskolc149,40 Ft/m320-25 000 Ft2 év
Nyíregyháza196 Ft/m38500-18 000 Ft2 év
Debrecen225 Ft/m32000 Ftkét hónap