Mindenütt olcsóbb lett a mobilinternet

Vágólapra másolva!
Az elmúlt hetekben mindhárom magyarországi mobiltelefon-szolgáltató az addig megszokottaknál kecsegtetőbb internetes ajánlatokkal állt elő. Összegyűjtöttük a rendelkezésre álló díjcsomagok forgalmi jellemzőit és árait.
Vágólapra másolva!

A mobilkommunikáció hazai történelme során bizonyára lesznek még olcsóbb ajánlatok, de most úgy tűnik, idén a június az az időszak, amikor érdemes elgondolkozni rajta: internetezzünk-e mobilhálózaton. A három telefonszolgáltató valóban szélessávú akciói ugyanis e hónapban vannak átfedésben, így könnyebb az összevetés.

Mobiltelefon-hálózaton internetezni természetesen nemcsak a 3G vagy a még annál is gyorsabb HSDPA segítségével lehet, de aki a mindennapi életben és munkája során már megszokta a vezetékes szélessávú kapcsolat sebességét, annak feltehetően a GPRS vagy az EDGE már túl lomha lenne.

A gyorsaságért ugyanakkor éppen a mobilitást kell feláldozni, mert a 3G/HSDPA kapcsolattal egyelőre csak az ország legnagyobb településein belül lehet szabadon mozogni, a városhatárokon túl általában egy jóval lassabb kapcsolatra kell átállni (de például Budapesten sem teljes a lefedettség, egyik mobilcégnél sem).

Hogy pontosan hány helységben böngészhetünk a lehető leggyorsabban, az szolgáltatónként eltérő. A társaságok honlapján mindenesetre rendre megtalálhatók az egyre bővülő lefedett területek térképei (Pannon, T-Mobile, Vodafone), és az ügyfélszolgálatok pontosabb információval is szolgálnak.

Fontos tudni, hogy a szélessáv nem feltétlenül jelenti minden pillanatban a névleges, másodpercenkénti 1,5 és 3,6 megabit közötti letöltési sebességet. A szolgáltatók csak azt tudják garantálni, hogy a rendszer az éppen elérhető legnagyobb sávszélességet biztosítja, ami a hálózat aktuális leterheltségétől és egyéb tényezőktől függően meglehetősen változó.

Ami a konkrét ajánlatokat illeti: a Pannon áprilisban "borított", jelentősen csökkentve az addigi díjait. Az átlagos böngészéshez - tehát nem gyakori letöltésekhez - vélhetően elegendő 3 gigabájtos adatforgalmat garantáló csomag havidíja 6900 lett, a 10 gigabájtosé 12 900. (A 3, illetve 10 gigabájton felül 10 kilobájtonként 12 fillér a tarifa).

A június 30-ig tartó akcióban a Pannon elengedi a 20 ezer forintos egyszeri belépési díjat, továbbá az első 6 hónapban beéri a havidíj felével. Kétéves hűségnyilatkozat aláírása esetén pedig a szükséges adatátviteli eszközöket - az adatkártyát vagy az USB-modemet - ingyen adja. A 90 megás e-mail-postafiók ugyancsak ingyenes.

A Pannon ajánlatainál mindenképpen el kell mondani, hogy ezek nem, vagy csak igen nehezen összevethetőek a vetélytársak csomagjaival, mivel az általa kínált - táblázatunkban is feltüntetett - mobilinternet csak új előfizetéssel, külön SIM-kártyával érvényes. Ha valaki már meglévő előfizetés mellé kíván mobilinternetet rendelni, az némileg kedvezőtlenebb díjakkal számolhat, amelyekről a szolgáltató honlapján találhat további részleteket.

A T-Mobile június 1-jén lépett, négy díjcsomagja átnevezésével, díjai csökkentésével és a bennük foglalt adatforgalom emelésével. Az árak 1890 forinttól 14 990-ig tejednek, az adatforgalom pedig 50 megabájttól 15 gigabájtig - a határ túllépése 0,1-1 forintba kerül 10 kilobájtonként.

Az akció hasonló a konkurenciáéhoz: egy- vagy kétéves hűségszerződés aláírása esetén 2007 végéig - mostantól számolva tehát nagyjából fél évig - csak a havidíj felét kell kifizetni, és jár egy 50 megabájtos e-mail-postafiók is.

A Vodafone ugyancsak júniusra állt elő ajánlataival. A leginkább figyelemre méltó csomag az Internet Szabadon, amelyet egyelőre úgy hirdetnek, hogy "visszavonásig érvényes", és a szolgáltató fel is mondhatja azt 60 napos határidővel. Amennyiben a felhasználó nem nyúl fájlcserélő alkalmazásokhoz, korlátlanul internetezhet, kereken 5000 forintos havidíjért - ha használ ilyet, és a forgalma túllépi az 5 gigát, akkor a szerződés 5 gigabájtos csomaggá változik.

Kétéves hűségnyilatkozattal az első hónap díjmentes, a kapcsolathoz szükséges eszközök 1 forintért vásárolhatók meg, és az ügyfél három munkanapon belül akár visszaviheti a készüléket, lemondhatja a szolgáltatást, ha az nem nyerte el a tetszését.

Ezenkívül létezik négy opció, a havidíj nélküli, adatforgalom után (10 kilobájtonként 1,2 forintot) számlázó Starttól a 200 megás és az 5 gigás verzión át egészen a 10 gigabájtot kínáló csomagig. (A részleteket lásd a cikkünk második oldalán található táblázatokban.)