A magas elvonás ront a versenyképességen

Vágólapra másolva!
Ugyanarra a megállapításra jutottak a versenyképességi kerekasztal minapi ülésén megtárgyalt, a magyar adórendszert górcső alá vevő tanulmány készítői, amit mindenki tud: a munkát terhelő adók és járulékok magasak, ez pedig jelentősen csökkenti a legális munkavégzési hajlandóságot - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A hazai munkakínálat növelése ellen hat a magas effektív marginális adókulcs, így az egyének nem vállalnak több munkát, hiszen jövedelmük alig emelkedne vagy éppen csökkenne - áll a Pénzügyminisztérium szakértői által készített, de hangsúlyozottan nem a tárca álláspontját tükröző dokumentumban.

A munkakeresleti oldalon is súlyos gondok vannak. Az adóék (amely azt mutatja, a munkáltató összes kifizetéséből mekkora az őt és az alkalmazottat terhelő elvonás) nemzetközi összehasonlításban igen magas: a 2005-ben mért 43 százalék 4 százalékponttal magasabb a régi uniós országok átlagánál, és 8 százalékponttal haladja meg a szlovákot. Ráadásul az idén az átlagkeresetnél 49 százalékra emelkedik, vagyis a munkaadó összköltségének mindösszesen felét viheti haza nettó bérként a foglalkoztatott.

A szakértők azt javasolják, éppen ezért a munkát terhelő adók korrigálása járna a legnagyobb hozadékkal, az ettől várható foglalkoztatás-bővülés nyomán pedig az állami adminisztrációs kiadásokat is vissza lehetne nyesni. Ezt egészíthetné ki, a már évek óta hangoztatott egyszerűsítés, a kivételek és kedvezmények megkurtítása. Egykulcsos szja bevezetését azonban nem javasolják a szerzők.